Bobkový list: použijte toto oblíbené koření trochu jinak

Bobkový list

Bobkový list známe velice dobře. Používáme jej při vaření vývarů, polévek, omáček a dalších jídel – zejména těch, která se tepelně zpracovávají delší dobu. Toto koření má svoje nezaměnitelné aroma, které každý pokrm dokáže dochutit a dodat mu příjemnou, i když ne příliš výraznou chuť. Můžete jej použít ale také pro podporu svého zdraví. Připravte si z něj odvar, který slibuje mnohé pozitivní účinky!

Vavřínové či bobkové listy?

Zatímco bobkový list je mnohým z nás známý, často už si jej nedokážeme spojit s vavřínem. Přitom vavřínové listy a bobkové listy jsou v podstatě totéž – rostou na stromě známém jako vavřín vznešený (Laurus nobilis). Bobkové listy jsou vlastně sušené vavřínové listy. Mají spoustu léčivých vlastností, kterých si byli vědomi již naši předkové. Ti bobkový list často používali v lidové medicíně. V současné době už bobkový list využíváme zejména jako koření.

Vavřín

Foto: Pixabay

Připravte si vavřínový odvar

Příprava vavřínového odvaru je velice jednoduchá – v podstatě jako příprava jakéhokoli jiného odvaru z bylinek. Stačí rozdrtit několik bobkových listů, na co nejvíce to jde – můžete jej i natrhat, nejlepších výsledků ale dosáhnete podrcením v hmoždíři. Tyto listy vhoďte do 650 ml vroucí vody a nechte 5 minut povařit. Poté odvar sceďte přes jemné plátýnko.

Užívejte krátkodobě

Uchovávejte v termosce a užívejte po dobu maximálně 2 dny. Ne déle, protože pak hrozí krvácení. Odvar z bobkového listu užívejte každých 30 minut vždy po malých dávkách. Alternativně jej můžete používat ve formě obkladů.

Zdravotní účinky bobkového listu

Bobkové listy obsahují spoustu prospěšných látek, díky kterým můžete při interním použití detoxikovat svůj organismu, snížit hladinu cukru v krvi, podpořit léčbu kožních i jaterních onemocnění. Vnější použití (ve formě obkladů) se doporučuje při bolestech kloubů. Ocení jej také pacienti trpící artritidou.

Zdroj: https://www.styl.pl/zdrowie/news-napar-z-lisci-laurowych,nId,4816637

Foto: Pixabay