Bílá vs. hnědá rýže: Kterou z nich se vyplatí kupovat?

Rýže

Rýže patří k nejoblíbenějším přílohám vůbec. Můžete z ní připravit sladké i slané pokrmy, a dokonce také dezerty. Její příprava je velice rychlá. Snad proto ji používají lidé po celém světě. Nejoblíbenější je zejména v jižní, východní a jihovýchodní Asii, kde se také ve velkém pěstuje. V poslední době se středem zájmu stala také hnědá rýže. V čem se liší od té bílé?

Co je hnědá rýže?

Nejedná se o nějakou novou odrůdu rýžerýže. Ve skutečnosti se hnědá a bílá rýže liší pouze zpracováním. Hnědá rýže neprochází tolika čisticími procesy, díky čemuž si zachová více nutričních hodnot. To znamená, že obsahuje o něco více vitamínů a minerálů. Musíte ale počítat s tím, že po uvaření je tvrdší. Vaše tělo ji bude pomaleji trávit, což ale znamená delší pocit sytosti. Ve 100 g bílé či hnědé rýže se nachází:

  • Počet kalorií – bílá rýže obsahuje 345 kJ, hnědá 335 kJ.
  • Bílkoviny – bílá rýže má 6,7 g, hnědá 7,1 g bílkovin.
  • Tuky – bílá rýže obsahuje méně tuků, 0,7 g oproti 1,9 g tuku v hnědé rýži.
  • Sacharidy – oba druhy jsou na tom obdobně, bílá rýže 78,9 g, hnědá 76,8 g.
  • Vláknina – hnědá rýže obsahuje více vlákniny – 8,7 g oproti 2,4 g v bílé rýži.
  • Draslík – bílá rýže 111 g, hnědá 260 g.
  • Vápník – bílá rýže 10 g, hnědá rýže 32 g.
  • Fosfor – bílá rýže 135 g, hnědá rýže 250 g.
  • Hořčík – bílá rýže 13 g, hnědá rýže 110 g.
  • Železo – bílá rýže 0,8 g, hnědá rýže 1,3 g.

Rýže

Foto: Pixabay

Jaký je glykemický index rýže?

Glykemický index hnědé rýže je 50 až 55, u bílé rýže je to 62 (potraviny s nižší GI jsou považovány za zdravější). To znamená, že po konzumaci hnědé rýže nedochází k takovému nárůstu hladiny glukózy, jako u klasické bílé rýže. Toto sledují lidé s inzulínovou rezistencí. Hnědá rýže nezpůsobuje rychlý vzestup hladiny inzulínu a její prudký pokles v krvi.

Jaké jsou zdravotní účinky hnědé rýže?

Hnědá rýže se vyznačuje antioxidačními vlastnostmi. To znamená, že dokáže chránit buňky před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály v těle. Díky tomu snižuje riziko vzniku nejrůznějších druhů onemocnění. Patří mezi ně kardiovaskulární poruchy, diabetes druhého typu, obezita.

Je hnědá rýže vhodná při hubnutí?

Kaloricky jsou na tom hnědá i bílá rýže obdobně. Hnědá rýže obsahuje skoro třikrát více vlákniny, než bílá rýže. Vláknina je důležitá pro zdraví trávicí systém, ale také dokáže zasytit na delší dobu. Díky tomu nebudeme mít tak brzy hlad, takže bychom měli zkonzumovat menší množství potravy za den. A to znamená nižší příjem kalorií.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/ryz-brazowy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6025443/

Foto: Pixabay