Bezlaktozová dieta

Bezlaktózová dieta

Nesnášenlivost laktózy není bezesporu žádnou masovou záležitostí, jak by se podle diskuzí různých maminek a jiných lidí mohlo zdát. Laktózová intolerance nicméně není zcela výjimečnou záležitostí, a tak není od věci něco málo o ní vědět. Obecně je možné říct, že někteří lidé se intolerancí laktózy setkají klidně až v dospívání nebo v dospělém věku. Problém u tohoto stavu zapříčiňuje laktáza, což je enzym, který pomáhá ve štěpení laktózy na galaktózu, glukózu a jednoduché cukry. Nejhorší diagnostika tohoto stavu je v kojeneckém období. Projevuje se nejčastěji vyrážkou.

Povolené potraviny při bezlaktózové dietě

U bezlaktózové diety se obecně hovoří o tom, že tělo nesmí přijímat mléčné výrobky. Z části to není pravda. Některé jsou dokonce doporučovány. Jedná se především o kefír anebo zakysanou smetanu či ryze bio přírodní typy jogurtů. Jinak není problém najít v obchodech již spousty mléčných výrobků, jež laktózu neobsahují. Jednat se může klidně i o sýry a další potraviny. Ani nejpřísnější bezlaktózová dieta není nijak narušena při příjmu rostlinného mléka.

Zakázané potraviny při bezlaktózové dietě

Absolutně největším zdrojem laktózy je pochopitelně mléko a všechny výrobky, jichž je základem. Je prakticky úplně jedno, zda se jedná o mléko kravské, jež se prodává nejčastěji, anebo o mléko pocházející od ovcí či koz. Jinak velké množství laktózy obsahuje i mateřské mléko, což bývá u kojenců často velkým problémem. Někdy projde malá dávka mléčných výrobků. Záleží na tom, co člověk vyzkouší a v jakém množství danou potravinu konzumuje.

Ostatní doporučení při bezlaktózové dietě

Není od věci informovat se o různých věcech týkajících se bezlaktózové diety u prodavačů. Laktóza může být mnohdy ukrytá i v některých dalších potravinách, o nichž byste si to třeba nikdy nemysleli. Pozor si dejte i v lékárnách, kde se nachází spousta nejrůznějších tabletek a sirupů, které mohu mít laktózu jako jednu ze svých složek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.