Bezezbytková dieta

Bezezbytková dieta: Jídelníček musí být pestrý

bezezbytkovou dietou jsme se seznámili v jednom z minulých článků. Jedná se o dietu, která by měla být oproštěna od tuků a vlákniny. Naopak je zaměřena na jídla s vysokým obsahem bílkovin. V minulém článku jsme se dozvěděli, co by měl náš jídelníček obsahovat a které potraviny jsou zcela vyloučeny. Dnes se dozvíme více informací o této dietě a poradíme, čím můžeme naše jídelníčky při bezezbytkové dietě zpestřit.

Výhody diety

Bezezbytková dieta přináší mnoho pozitiv. Její strava je lehká a snadno stravitelná. Je to díky tomu, že tato dieta je určena i pro pacienty při mnoha obtížích (například před kolonoskopií, Crohnova nemoc). Další výhodou diety je to, že nenadýmá, což opět jistě každý, kdo se pro ni rozhodl, ocení. Bezezbytková dieta pracuje také s harmonogramem jídel a mění jej. Znamená to, že pokud se podle diety řídíme, jíme 5x až 6x denně. Porce se zmenší a rozvrhnutí pomáhá při nadváze. Za poslední plus lze označit četné doporučování ze strany lékařů. Ti tuto stravu doporučují nejen při zdravotních obtížích, které si vynucují změnu stravovacích návyků, ale i při nadváze či problémech se střevy.

Nevýhody

Jako vše v životě i přechod na bezezbytkovou dietu něco stojí. I zde lze najít nevýhody, které mohou pár lidí odradit. Věříme ale, že se nejedná o drastické mínusy programu a že stojí za to aspoň dietu vyzkoušet. Jako takovým prvním negativem se může jevit povinnost striktně dodržovat náležitosti. Vychází to hlavně z faktu, že se jedná o dietu primárně určenou nemocným (s trávicím ústrojím). Pokud se rozhodne bezezbytkově se stravovat zdravý člověk, je to v pořádku. Musí ale také přísně dodržovat pravidla. Další věcí je výrazná změna našich návyků. Přechod znamená úplnou změnu stravovacích poměrů. Musíme se s touto změnou vyrovnat a respektovat ji.

Čím zpestřit přísný jídelníček?

Ač se jídelníček může zdát někdy až asketický, existují potraviny, kterým lze dietu ozvláštnit a přitom pravidla neporušit. Jedná se například o sladké pečivo (vánočka, mazanec,…). Další věcí, která nám může pomoci s naší mlsností, je ovoce. Stačí jej zbavit slupky a vypeckovat. Nejideálnějším podáváním je ovocné pyré či smoothie. Ač je bezezbytková dieta na mléčné výrobky náročná, je dobrou volbou mezi jogurty například Pribináček.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *