Arašídy: jsou nebo nejsou zdravé

Arašídy

Arašídy známe také jako podzemnici olejnou nebo buráky. Jedná se o oříšky, které s oblibou jedí lidé po celém světě. Smutnou pravdou ale je, že si tyto oříšky častokrát dostáváme v jejich nepříliš zdravé podobě: pražené a solené nebo ve formě sladkých pomazánek. Přitom jejich nutriční obsah slibuje poměrně silné a pozitivní účinky na lidské zdraví. Tak kde se skrývá pravda? Jsou arašídy zdravé nebo ne?

Obsah arašídů

Arašídy oproti jiným ořechům vynikají díky svému obsahu bílkovin a vitamínu B3. Bílkovin je ve 100 g arašídů obsaženo 25,8 g. Vitamín B3 naše tělo potřebuje zejména pro zdraví nervové soustavy. Používá se pro uvolnění od stresu, uklidnění a lepší usínání. Dále pak obsahuje stejně jako jiné oříšky zdravé tuky, vlákninu a další vitamíny a minerály (zejména draslík). Burákové máslo často používají sportovci po náročném tréninku, pro obsah argininu, který je zodpovědný za nárůst svalové hmoty.

Buráky

Foto: Pixabay

Kalorické, ale…

Arašídy obsahují poměrně vysoké množství kalorií. Ve 100 g arašídů je obsaženo na 468 kcal, což je opravdu hodně. I když je řadíme mezi kalorické potraviny, zcela bychom se jejich konzumaci vyhýbat neměli. A to zejména tehdy, když patříme mezi fyzicky aktivní jedince. Arašídy dodávají energii, a to nejen lidem, kteří těžce pracují nebo cvičí, ale také pro ty, kteří mají náročnou duševní práci. Dokážou také zlepšit koncentraci a rychle se rozkládají.

Nejsou pro každého

Jakkoli mohou být arašídy přínosné, nejsou vhodné pro každého. Patří totiž mezi poměrně silné alergeny. Pokud po jejich požití pozorujete zarudlou kůži, potíže s dýcháním, svědění či jiné projevy alergické reakce, co nejdříve kontaktujte svého lékaře. I když existují antihistaminika, je vhodné se v tomto případě se jejich konzumace zříci. Asi 50 % všech mastných kyselin nalezených v arašídech jsou mononenasycené mastné kyseliny, 33 % polynenasycené a 14 % nasycené mastné kyseliny. Předpokládá se, že tyto proporce jsou prospěšné pro kardiovaskulární systém.

Zdroj: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/205882,czy-orzechy-ziemne-sa-zdrowe

Foto: Pixabay