Antikoncepční pilulky: způsoby použití, které vás překvapí

Antikoncepce

Antikoncepční pilulky používá většina žen k tomu, aby zabránila početí. To je také jejich primární funkce. Na trhu jsou ale i takové druhy, které toho umí opravdu víc! Možná už jste slyšeli, že po pilulkách může vaše pleť vypadat lépe. Vzhledem k tomu, že ovlivňují tvorbu hormonů v těle, spousta žen je používá také právě kvůli těmto doprovodným funkcím. Které to jsou?

Antikoncepční pilulky proti PMS

PMS čili premenstruační syndrom obtěžuje asi 90 % žen. Objevuje se dva až sedm dní před menstruací. Typicky se jedná o únavu, změna nálad, podrážděnost, nadýmání a citlivost prsou. To je způsobeno změnou hormonů. Pilulky mohou zmírnit hormonální výkyvy, takže si mohou poradit i s PMS. Taktéž bylo zaznamenáno odstranění bolestí hlavy spojené s menstruací.

Antikoncepce

Foto: Pexels

Slabší krvácení díky antikoncepci

Krvácení se může lišit od jedné ženy k druhé. Pokud žena krvácí hodně, může si se svým lékařem pohovořit o možnosti, jak krvácení zmírnit. Pravděpodobně vám navrhne právě antikoncepční pilulky. Ty totiž ztenčují děložní sliznici. Méně sliznice znamená méně krvácení každý měsíc.

Ochrana proti nemocem

Patnáct let užívání pilulek může snížit riziko vzniku rakoviny vaječníků o 50 %. Taktéž je sníženo riziko rakoviny dělohy. Bohužel bylo ale také zjištěno, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce vede ke zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu. Zánětlivé onemocnění pánve je sexuálně přenosná infekce ženských reprodukčních orgánů. Neléčená může způsobit dokonce neplodnost. Antikoncepční pilulka zahušťuje cervikální hled, takže je pro bakterie obtížnější (ne nemožné!) dostat se do dělohy, vejcovodů či vaječníků.

Antikoncepční pilulky mohou odvrátit chřipku

Pokud obsahuje antikoncepční pilulka estrogen, může poskytnout ochranu před virem chřipky. Výzkumy ukázaly, že hladiny estrogenu u uživatelek pilulek snížily množství viru chřipky, které se replikovalo v infikovaných buňkách, a to až tisíckrát ve srovnání s buňkami, které nebyly vystaveny estrogenu. Obecně se ale nedoporučuje užívat antikoncepci za tímto účelem.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108408/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26684252/

https://www.womenshealthmag.com/health/a19956420/birth-control-uses-besides-contraception/

Foto: Pexels