Léky

Antidepresiva. Pozitiva i rizika

Pro někoho již běžný lék, pro jiné zas krajní řešení. Na co pozor u antidepresiv. Kdy je používat a kdy raději ne? Na to všechno se dnes společně zaměříme. Tak pojďme na to.

V posledních letech trend

V posledních letech se zvyšuje počet případů, kdy lékaři doporučují a předepisují antidepresiva. Jejich užívání roste. Proto je na čase se zamyslet nad jejich riziky. Možná ani nevíte, že nejde o lék, který se zaměřuje jen na deprese. Jde o farmaka, která účinkují na mnoho dalších příznaků. Například při léčbě dlouhotrvajících poruch. Například úzkostná, panická nebo psychosomatické poruchy. Právě zde lze využít tento typ léků. Nejen na poruchy nálad a deprese.

Rizika

Pokud vám lékař předepíše antidepresiva, určitě se nemusíte bát, že vám dává jed, který je nebezpečný. Nemusí škodit. Je však dobré si jeho účinky a s tím spojená rizika dobře uvědomit a zamyslet se nad nimi. V prvé řadě je dobré říci, že antidepresiva moderní doby již mají velmi malé riziko nežádoucích účinků. Pokud již nějaké takové produkují, jsou většinou nezávažné. Například v počátcích užívání antidepresiv se mohou objevit zažívací obtíže nebo sucho v ústní dutině. Většinou však tyto účinky netrvají dlouho a nemusí se speciálně řešit. Někdy se objevuje přibírání nebo ztráta zájmu o sex či poruchy erekce. Dokonce i děti mohou užívat antidepresiva. Mějte však na paměti, že jen při výslovném uznání lékaře – odborníka, nejlépe psychiatra.

Kojení či těhotenství

Jde o životní období, kdy se nedoporučuje léčba antidepresivy. Některé však v dnešní době již umožňují aplikaci i v tomto období. Musíte však vždy k problému přistupovat individuálně. Ne každý preparát toto umožňuje a lékařský dohled by měl být ještě více než ve výše zmíněných případech samozřejmostí. Dále je zajímavá možnost závislosti. Traduje se totiž, že jde o vlastnost antidepresiv. Pravdou však je, že moderní léky tohoto typu návykové nejsou. Může se však objevit špatná reakce organismu na odnětí léků. Tomu však jde předejít postupným vysazením.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *