Akustika v místnostech může mít negativní vliv na vaše zdraví

Akustická pěna

Možná už jste si všimli, že po návštěvě hlučné restaurace nebo kanceláře se cítíte unavení a možná vás i bolí hlava. Není divu. Jak se totiž ukázalo, akustika místnostiakustika místnosti se může projevit na lidském zdraví. Zatímco doma se můžete o svůj akustický „problém“ postarat sami, ve veřejných místnostech jej musíte strpět. Pokud ale máte každý den pracovat v kanceláři se špatnou akustikou, postupně se to na vašem zdraví projeví, aniž byste si to uvědomili.

Negativní zdravotní projevy

Špatná akustika se na lidském těle může začít časem projevovat jako bolesti hlavy nebo šíje, pocit únavy a nechuti něco dělat. Pokud toto všechno spojíme, pak rozhodně není připraveno ideální prostředí pro zaměstnance. Naopak výborná akustika vede k tomu, že se zaměstnanci mohou lépe soustředit, nejsou rušeni okolním šumem a jsou obecně výkonnější. A to je to, co by každý zaměstnavatel měl chtít. Akustický molitanAkustický molitan se zkrátka vyplatí.

Akustická pěnaFoto: akusticka-pena.cz

Hluk kolem nás

Aniž bychom si to příliš uvědomovali, naše tělo podvědomě naslouchá hluku, který nás obklopuje. Díky tomu tělo ví, jestli je v bezpečí, nebo má být ve střehu. Špatná akustika může vést k mylnému přesvědčení, že jsme v ohrožení, což nutí lidské tělo k neustálé bdělosti. Díky tomu je tělo rychleji vyčerpáváno, což člověka unavuje, současně je u něho zvýšená hladina stresu, což z dlouhodobého hlediska rozhodně není správně. Můžete se to v budoucnu projevit například zhoršeným kardiovaskulárním zdravím.

Negativní projevy hluku na zdraví

Kromě již zmíněného se vystavení neustálému hluku nebo špatné akustice může projevit také jako problémy se sluchem nebo poruchami spánku. Z tohoto důvodu je vhodné zajistit si dobrou akustiku ve svém domově a vyhýbat se místům se špatnou akustikou obecně. Zatímco restauraci si můžete vybrat sami, s kancelářemi to tak jednoduché není. Svého zaměstnavatele můžete přesvědčit pro začlenění akustických panelů takovými argumenty, jako je zvýšená výkonnost, lepší dynamika zvuku, lepší schopnost soustředit se apod.

Řešení je jednoduché!

Nekvalitní akustika se tedy může na zdraví člověka projevit hned v několika oblastech, a vždy negativně. Proto je zapotřebí zaměřit se na to, aby bylo dosáhnuto příjemného a kvalitního zvuku. Akustická pěnaAkustická pěna není určena pouze do nahrávacích studií, kde se s ní setkáváme nejčastěji. Využít se dá právě také v kancelářích, v restauracích, sálech, školách a dalších (větších) místnostech. Cena této pěny není tak vysoká, abyste si to nemohli dovolit. V sázce je vaše zdraví!

Akustická pěna

Foto: akusticka-pena.cz

Instalace je jednoduchá

Obrovskou výhodou akustické pěny je její velmi jednoduchá instalace. Zvládne to každá jen trochu zručnější osoba. Není zapotřebí žádných speciálních pomůcek. Akustickou pěnu nařežete klidně i klasickým zalamovacím nožem a jednoduše nalepíte na stěnu. Celá práce je čistá a bez nepořádku, který by mohl způsobit například polystyren. K dispozici jsou i vzhledově atraktivní akustické desky, které můžete použít rovnou jako dekoraci na stěny či stropy místností.

Akustická pěna vs. odhlučňovací desky

Nelze ale zaměňovat akustickou desku s tou odhlučňovací. Už z názvu je jasné, že odhlučňovací desky budou určeny spíše pro eliminaci zvuku zvenčí, než pro zkvalitnění zvuku. I to může mít své opodstatnění, když je místnost v rušné lokalitě. Odhlučňovací desky mají vyšší hustotu, která znepřístupňuje průchod vzduchu. Tvar je rovný. To akustická pěna je určena pro zkvalitnění zvuku, na eliminaci hluku se příliš nepodílí. Její hustota je nižší a struktura otevřená. Obojí je ale možné v rámci jedné místnosti kombinovat, a docílit tak odhlučnění místnosti a současně zlepšení akustiky. Stačí, když se akustické panely nainstalují na již odhlučněnou místnost.

Zdroj  info: https://www.akusticka-pena.cz 

Náhledové foto: akusticka-pena.cz