6 důvodů, proč je důležité očkovat děti proti chřipce. Jde to i bez jehly!

vakcína do nosu

Chřipková sezóna se opět blíží. Minulý rok chřipka nabírala na síle, takže letos není důvod k optimismu. Lékaři proto opět doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat včasné očkování. A jsou to právě dětské kolektivy, ze kterých se začátku školního roku generuje řada rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Dobrou zprávou je, že od konce října opět přichází do ordinací pediatrů moderní vakcína „bez žihadla“, tedy bez použití jehly, aplikovaná jednoduchým způsobem – vstříknutím vakcíny přímo na sliznici nosu. Očkování dětí proti chřipce je u nás velmi opomíjené, proto přinášíme několik důvodů, proč byste raději neměli příliš váhat, a navštívit co nejdříve svého dětského lékaře.

  1. Děti šíří virus mnohem déle, než dospělí! Dětské kolektivy mohou být již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Dětští pacienti bývají více infekční, než dospělí. Malé děti mohou virus chřipky A šířit až osm dní před nástupem příznaků.
  2. Chřipka může způsobit závažné onemocnění nebo dokonce velmi výjimečně i úmrtí. Malé děti jsou z hlediska chřipkové infekce jednou z nejohroženějších skupin. Velmi ohrožení jsou v rodinách rovněž senioři a chronicky nemocní pacienti.
  3. U dětí je nejčastější chřipkovou komplikací akutní zánět středního ucha a představuje až 80 procent všech předepisovaných antibiotik u infikovaných dětí.
  4. Chřipku provází vysoké horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Minulou sezónu přitom poznamenal nepříjemný výpadek řady léků, velký problém byl sehnat léky snižující horečku a některá antibiotika. I tomuto problému se včasným očkováním můžete vyhnout.
  5. Kromě zdravotních komplikací pro celou rodinu přináší chřipka v rodině mnoho zameškaných školních hodin i pracovních absencí, což se podepisuje i na domácím rozpočtu.
  1. Očkování proti chřipce bez použití jehly je u nás sice krátce, ale v zahraničí funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než 3 000 000 dětí. Více informací najdete i na bezzihadla.cz

Náhledové foto: bezzihadla.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.