4 možnosti, jak se obloukem vyhnout zapáchajícím nohám

Zápach z noh

K zápachu nohou a kontaminaci dochází, když mikrobi, kteří žijí na vaší kůži a v botách, požírají váš pot. Vzniká tak kyselý vedlejší produkt, který nepříjemně zapáchá. Bakterie a paraziti a všichni ti malí broučci mají rádi teplo, vlhko a tmu – a vnitřek boty je pro to tím nejlepším místem, kde se mohou uhnízdit!

Důkladná očista nohou

Důkladná očista nohou je víc než jen jejich umytí ve sprše. Je dobré si nohy namáčet do směsi octa a vody nebo epsomské soli a vody. Pro solnou koupel rozmíchejte půl nádoby epsomské soli ve vaně nebo velké míse s teplou vodou a máčejte nohy přibližně 10 až 20 minut. Epsomská sůl vytahuje vlhkost z pokožky, což z ní činí méně lákavé místo pro přežívání mikrobů.

Jednou týdně smíchejte dva díly vody s jedním dílem octa ve vaně nebo velké míse s teplou vodou a nechte působit 15 až 20 minut. Budete moci využít buď bílý, nebo jablečný ocet. Díky octu bude vaše pokožka odolná vůči bakteriím. Jedno upozornění – nepoužívejte tento postřik v případě, že máte na nohou otevřené rány, škrábance, vředy, řezné rány, nebo v případě, že postřik dráždí vaši pokožku. Pokud se přikloníte ke koupeli, je velmi důležité si nohy kompletně umýt žínkou a nepochybně si vydrhnout i meziprstí.

Mějte nohy v suchu

Ať už zvolíte jakoukoli strategii, dbejte na to, abyste si po umytí, namočení nebo plavání nohy dobře osušili. Odpudivý zápach pochází z vlhkosti, proto je důležité udržovat nohy, boty a ponožky co nejsušší – to je jasný základ! Pokud se vám nohy během dne potí, zabalte si do batohu další čisté ponožky a v době oběda nebo po tréninku si ponožky vyměňte.

Náhradní ponožky
Foto: Pixabay

I vy si můžete nabídnout pomoc při udržování nohou v suchu tím, že si vyberete ponožky z bavlny a boty z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo telecí kůže. Tyto běžné materiály umožňují odvádět vlhkost z nohou. Umělé materiály, jako je nylon nebo plast, zadržují vlhkost – takže pozor na to…

Očistěte své boty

Obklopuje vaše boty zelený oblak zápachu, i když je zrovna nenosíte? Nemusíte je vyhazovat. Univerzální dezinfekční sprej, podobný tomu, který již používáte v kuchyni, se může postarat o ten příšerný zápach vycházející z vašich kopaček. Vyhledejte kuchyňský sprej, který obsahuje etanol a další dezinfekční přípravky, které bakterie usmrcují. Vyndejte stélku z boty, jemně ji osprchujte a nechte ji na 24 hodin vyschnout. A hned jak vložíte stélku zpět do boty, máte botu ošetřenou.

Použijte pudr…

Pokud si všimnete, že se vaše nohy potí, můžete se pokusit o volně prodejný antiperspirant na nohy. Nebo použijte domácí lék a nasypte si do boty trochu kukuřičného škrobu, abyste udrželi nohy v suchu. Můžete skutečně použít běžný antiperspirant do podpaží – ten vám jistě pomůže kontrolovat vlhkost. Pokud se zdá, že nemůžete osvětlit problém zápachu a je čas najít podporu, zeptejte se svého lékaře na lék, který by pomohl při léčbě vlhkosti nohou.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, anon.healthline.com, https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/439/1/012064

Náhledové foto: Pixabay