Běžecké boty pro začátečníky

Zvolte ty správné běžecké boty pro začátečníky

Běžecká sezona je již v plném proudu. Pokud se vám neběhá příliš pohodlně a potřebovali byste něco zlepšit, zcela jistě se vyplatí vsadit na vysoce kvalitní obuv. Právě boty mohou dokonale pomoct nejen v přirozeném pohybu, Určitě tedy není od věci vědět, jakým způsobem bystě měli postupovat při výběru vhodných běžeckých bot. Nemusíte mít zrovna běžecké tretry, které se hodí spíše na tartan a jiné speciální povrchy. Podle čeho tedy běžecké boty vybírat? Jak se společně přesvědčíme, aspektů najdeme velké množství.

Cena vs. výdrž…

Celková výdrž běžeckých bot se odvíjí prakticky vždy od celkového množství uběhnutých kilometrů. Obecně se ale uvádí, že jsou schopny přežít v dobrém stavu maximálně 2 sezony. Když bychom měli tuto dobu nějakým způsobem přepočítat na kilometry, dostali bychom se na nějakých 800 kilometrů. Pak už budou jejich tlumicí vlastnosti minimální a setkáme se s tím, že prostě a jednoduše nebudou běh na silnici i mimo ni usnadňovat, ale budou spíše na obtíž. Co se týká ceny, tak ta by se měla pohybovat něco málo nad 1500 korunami. Pokud sáhnete po botách cenou přesahujících 3500 korun, zbytečně vyhodíte moc peněz. Hodí se spíše pro lidi s nadváhou, kteří s běháním teprve začínají.

Tělesná hmotnost jako hlavní kritérium

Velmi důležitá je zejména tělesná hmotnost konkrétního člověka. Často je brána jako hlavní aspekt celého výběru. Jestliže máte nadváhu, vyplatí se maximálně odtlumené boty schopné dokonale utlumit nárazy. Boty jsou poměrně těžké a také stojí dost peněz. Pro lidi mající v nohách již nějaké ty kilometry se vyplatí spíše lehčí boty. Tlumivé boty pohlcují velké množství energie, kterou klasické boty nepohltí a vy ji využijete ve svůj prospěch.

Anglická označení vás z míry nevyvedou

Většina bot je titulována nejrůznějšími anglickými výrazy. Najdete na nich třeba Stability, Motion Control anebo Neutral Cushioned. První a třetí typ jsou ideální pro střední a vyšší klenbu. U mírně propadlé se vyplatí Motion Control. Vše by měla vysvětlit fundovaná obsluha v obchodě, která by měla mimo jiné znát i termíny typu Pronace a Supinace atd.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *