OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zlomeniny pánve

Pánevní kost je jedna kost, která je vlastně spojením kosti kyčelní, stydké a sedací. Křížová kost je tvořena pěti srůstajícími křížovými obratli. Dvě pánevní kosti a kost křížová pak tvoří pánevní kruh neboli pletenec, který je vzadu spojen křížokyčelním kloubem a vepředu stydkou sponou. Ke zlomeninám pánve dochází vlivem velkého násilí, výjimkou jsou staří lidé. Při tomto poranění může dojít ke komplikacím, jako jsou poranění vývodných cest močových, orgánů břišní dutiny, mužských nebo ženských pohlavních orgánů, poranění nervů a cév. Velká je i krevní ztráta při zlomenině pánve.

Příznaky zlomeniny pánve

Zlomeniny pánve se dělí na stabilní a nestabilní. Mezi ty stabilní patří zlomeniny jednotlivých kostí pánve bez poranění sakroiliakálního komplexu. Nestabilní zlomeniny jsou zlomeniny s poraněním sakroiliakálního komplexu, zlomeniny kosti křížové nebo přímo zlomeniny pánve v oblasti sakroiliakální. Zraněný pociťuje velkou bolest v místě poranění. Nemůže vykonávat pohyb, protože ten je velmi bolestivý. Může se dále objevit tachykardie. Zraněný je bledý a cyanotický. Postupem času může upadnout do bezvědomí. Komplikací může být poranění vnitřních orgánů, kdy může zraněný i vykrvácet.

Prevence zlomenin

Zlomeniny v oblasti pánve jsou způsobeny hrubým přímým násilím, zejména při autonehodách, při pádech z výšky, zavalením nebo zasypáním. Někdy se pánev může zlomit i při sportu, a to zejména u adolescentních sportovců. Zlomení pánve u dětí nebývá příliš časté. Prevencí je opatrnost nejen při sportu a práci ve výškách, ale vůbec v běžném životě. Zlomeniny pánve z přetížení pak bývají u lidí s osteoporózou nebo lidí, kteří prošli ozařováním.

Léčba zlomenin pánve

Poranění pánve je zjištěno z klinického vyšetření, RTG a CT. U zlomenin kosti kyčelní, kosti stydké, kosti sedací a kosti křížové je konzervativní léčba zlomenin založena na klidovém režimu na lůžku a analgetiky s následnou rehabilitací. Oproti tomu nestabilní zlomenina prstence pánevního bývá většinou doprovázena řadou komplikací, jako je velká krevní ztráta, poranění močového měchýře, poranění střev či vaginy, tuková embolie či edémy dolních končetin. Operace se provádí při komplikovaných zlomeninách. Při operaci se používají upravené dlahy nebo zevní fixátory. Velmi častým úrazem je zlomenina ramének stydké kosti. Pokud je bez posunu, měla by být zhojena do pěti týdnů. Již po třech týdnech je možná chůze s minimální zátěží poškozené končetiny. Vhodný je i pánevní pás ke stabilizaci pánve.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

 1. Veronika Chundelová Odpovědět

  Dobrý den.
  Není nějaká rada, nějaké cvičení, kromě chůze o berlích,jak rozhýbat nohu při nalomene(nastipnute)
  pánevní kosti.Dost to bolí.
  Stalo se mi 6.5.2018
  Veronika Chundelová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *