Zlomenina kotníku

Zlomenina kotníku je velmi častým úrazem dolní končetiny. Dochází k ní násilným převrácením, natažením či ohnutím hlezenního kloubu. Při zlomenině kotníku je kůže napínána tlakem úlomků, což velmi často vede k jejímu poškození. Často jsou tyto zlomeniny také otevřené. Může dojít ke zlomenině vnitřního nebo vnějšího kotníku, nezřídka dochází ke zlomenině vnitřního a vnějšího kotníku současně.

Jak se pozná zlomenina kotníku

Zlomenina kotníku je často nerozeznatelná od vyvrtnutí. Na nic nečekejte a co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. Zlomenina se určí z RTG snímků. Příznakem zlomeniny kotníku je otok a krevní výron. Pokud je zlomenina nedislokovaná, výron nemusí být příliš výrazný. Kost může být zlomená několika způsoby. Lýtková kost může být zlomena pod úrovní kloubní štěrbiny (příčný lom), dále může být lýtková kost zlomena v úrovni kloubní štěrbiny a zároveň je poraněno vazivové spojení kostí. Lýtková kost se může zlomit nad úrovní kloubní štěrbiny, přičemž se přetrhne i vazivové spojení kosti.

Prevence zlomeniny kotníku

Ať už se jedná o zlomeninu jakékoliv části těla, vždy jde o bolestivé zranění. Lze se vůbec zlomeninám preventivně bránit? Nejčastěji dochází ke zlomeninám při různých pádech. Je tedy dobré dávat si pozor na schodech, v zimě na náledí. Při sportování, kdy také často dochází ke zlomeninám, musíte dbát bezpečnosti. Další příčinou zlomenin je bezpochyby řídnutí kostí neboli osteoporóza. Nejrizikovější skupinou jsou senioři a sportovci. Děti mají kosti pružné, tudíž jsou před nimi více chráněny.

Léčba zlomeniny kotníku

U dislokované zlomeniny je důležité navrácení do původní polohy a následná fixace pomocí sádrové dlahy či sádry. Většinou je však nutné zlomeninu operativně stabilizovat. Operace se provádí pomocí kovových šroubů anebo drátů v celkové anestezii. Doba hojení se odvíjí od typu zlomeniny a rozsahu poškození. Délka se pohybuje od šesti do dvanácti týdnů. Po operaci je možné šetrně nohu zatěžovat již po šesti týdnech od operace. U komplikovaných zlomenin je možné cvičit již od čtvrtého dne, nicméně po odstranění stehů se přikládá na 4 až 6 týdnů sádra. Poté následuje rehabilitace po zlomenině kotníku, kdy se rozcvičují ztuhlé klouby a posilují se oslabené svalové partie.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *