Zimní období je ideální pro preventivní vyšetření znamének. Proč ho podstoupit?

Vyšetření znamének

Po slunečném létu je více než vhodné si nechat dermatologem zkontrolovat mateřská znaménka. Podzimní a zimní období je proto naprosto ideální volbou. Vyšetření je rychlé, bezbolestné a řadě lidí dokáže i zachránit život. Proč je vhodné podstupovat preventivní vyšetření a jak si znaménka prohlédnout doma?

I když máte málo znamének, neznamená to, že je vše v pořádku. V případě, kdy jich naopak máte mnoho to zase neznamená, že je něco špatně. Znaménka je nutné vyšetřovat individuálně a zaměřit se přitom na řadu faktorů. Kvalitně vám je dokáže vyšetřit pouze lékař, který k tomu má potřebné vybavení či vás případně odešle na jiné vyšetření. V případě znamének je velmi důležitá prevence, kterou spousta lidí zanedbává. Měli bychom si je nechat zkontrolovat 1x za rok.

 

DermatoskopFoto: Pixabay

Více možností vyšetření znamének

Znaménka jsou, ve většině případů, vyšetřována v ordinaci dermatologa tzv. dermatoskopem. Lékař si znaménko zvětší a detailně ho prohlédne. Může si dokonce i uložit snímek, aby bylo možné ho porovnat při dalším vyšetření. Pokud máte mateřských znamének hodně, může kontrola nějakou tu chvíli zabrat. V případě odhalení jakýchkoliv nesrovnalostí vám lékař doporučí odstranění znaménka, které je prováděno buď chirurgicky nebo laserově. Znaménka je možné odstraňovat i preventivně, takže odstranění nutně neznamená, že trpíte rakovinou kůže.

Další možností vyšetření znamének je vyšetření počítačové. V jeho průběhu je naskenováno celé vaše tělo a program následně vyhodnotí jednotlivá znaménka a upozorní na abnormality. Toto vyšetření většinou není hrazeno pojišťovnami, ale lze na něj využít nejrůznější příspěvky na preventivní vyšetření. Výhodou vyšetření je jeho přesnost a fakt, že by měla být zachycena všechna či většina znamének, která se na vašem těle nachází.

 

Samovyšetření zvládnete i doma

V průběhu roku je samozřejmě vhodné provádět pravidelně i samovyšetření znamének. To zvládnete sami či za pomoci partnera. Je třeba se zaměřovat na určité parametry, které vás mohou upozornit na změny jednotlivých znamének. Pro samovyšetření je ideální např. metoda ABCDE. Název této metody je složen z písmen, která jsou počátečními písmeny jednotlivých vlastností znamének, a to:

  • A – asymmetry (asymetrie)
  • B – border (okraje)
  • C – colour (barva)
  • D – diameter (rozměr)
  • E – evolution (vývoj)

 

Při samovyšetření byste neměli vynechat žádnou část těla. Při kontrole jednotlivých znamének se zaměřte na jejich asymetrii, okraje, které by měly být jasně ohraničené a nerozpité. Další vlastností, která by vás měla zajímat je barva. Znaménka by neměla být vícebarevná. Rozměrově by mělo mít ideálně velikost do 6 mm a nemělo by se zvětšovat či měnit svůj tvar a barvu.

 

Odstranění znaménkaFoto: Pikwizard

 

Znaménka jako projev rakoviny kůže

Vznik rakoviny kůže je ovlivněn mnoha faktory, zejména pak slunečním zářením. Při pobytu na slunci je proto vhodné používat kvalitní ochranné přípravky a vyhýbat se spálení. Vlivem nejrůznějších faktorů může docházet k rozvoji rakoviny kůže, tedy vzniku tzv. melanomů a dalších forem kožního nádoru. Zejména melanom pak může být velmi zákeřný a je proto třeba ho odhalit včas.

Znaménka by rozhodně neměla bolet, krvácet nebo růst. Jakékoliv změny je důležité sdělit dermatologovi, který se na vyšetření konkrétního znaménka zaměří. Riziko vzniku rakoviny kůže může představovat jakékoliv znaménko, proto je důležité nechávat si je pravidelně zkontrolovat. V případě včasného záchytu onemocnění je toto velmi dobře léčitelné.

 

 

 

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/skin-cancer-screening

Zdroj info: https://www.ceitec.cz/hlidat-kuzi-si-muzete-i-doma/t10519

 

Náhledové foto: Pikwizard

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.