Zdravé nehty: vybírejte z těchto vitamínů a doplňků stravy

Nehty

Slabé nehty jsou problémem, který nejenom nepěkně vypadá. Může být otravné, když se vám nehty neustále štěpí, takže jimi zachytáváte o oblečení. Některé jemné kousky oblečení si takto můžete zničit. Na co se tedy zaměřit, když chcete mít silné nehty? Existují určité živiny a vitamíny, jejichž příjem byste měli zvýšit. A pokud se vám to nedaří s pomocí zdravé stravy, můžete zkusit i užívání ve formě doplňků stravy.

Biotin pro zdravé nehty

Biotin je jeden z nejdůležitějších vitamínů, který přispívá ke zdravým nehtům. Pomáhá metabolismu makroživin i energetickému metabolismu. Jeho hlavní funkce nesouvisí pouze se vzhledem vašich nehtů. Biotin je důležitý také pro správné fungování nervového systému, pro udržení správného stavu sliznic, pro zdravé vlasy, ale také normální psychické funkce a zdravou pokožku. I když je biotin jistě důležitý, ke správnému stavu vašich nehtů může přispět také dostatečný pitný režim. Vždyť nehty jsou z 18 % tvořeny vodou.

Nehty

Foto: Pixabay

Selen a zinek

Pro zdraví nehtů je důležitý také selen. Ten můžeme najít v celé škále potravin, takže je nepravděpodobné, že byste tohoto prvku měli nedostatek. Jeho zdrojem jsou například ořechy (hlavně para ořechy) a mořské plody, pečivo, cereálie, maso, ryby a vejce. Zinek je důležitý nejenom pro zdravé nehtyzdravé nehty, ale také vlasy. Nezbytný je také pro správné fungování imunitního systému. Hlavními zdroji zinku jsou zejména živočišné produkty, jako ústřice, červené maso, drůbež, mořské plody. To je důvod, proč doplňky stravy s obsahem zinku tak často užívají vegani a vegetariáni. Ti ale mohou na zinek narazit také v luštěninách, ořeších, celozrnných výrobcích a cereáliích.

Kopřiva pro zdravé nehty

Jedná se o způsob, jakým posilovaly své nehty naše babičky (a jejich babičky). Sušené kopřivy si snadno můžete připravit sami, nebo si je můžete koupit. Připravte si z nich nálev. Z čerstvých kopřiv si můžete připravit čaj. Avšak nejvíce živin z kopřivy získáte, pokud ji sníte vcelku. Spařte ji horkou vodou a použijte do salátů nebo smoothie.

Přeslička rolní není jen plevel

Přeslička rolní roste běžně jako plevel, má však mnohé využití. Ve vztahu k nehtům je třeba zmínit obsah oxidu křemičitého. Ten podporuje demineralizaci těla. Kromě toho obsahuje přeslička i další látky, které jsou důležité pro krásné nehty, zdravé vlasy i pokožku. Oxid křemičitý můžeme najít také v cukrové řepě, rýži, obilovinách a řasách.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/uroda/jakie-witaminy-i-suplementy-wybrac-dla-zdrowych-paznokci

https://www.nehtyprofi.cz/a/jake-vitaminy-a-potraviny-jsou-dulezite-pro-nehty

Foto: Pixabay