Vitamín D

Zákeřný vitamín D, rozhodně nemusí vždy pomáhat

Nejen v souvislosti onemocněním Covid-19 se neustále hovoří o vitamínu D a jeho potřebnosti pro lidský organismus. Na jednu stranu tomu tak skutečně je, nicméně na stinnou stránku využití tohoto vitamínu už se tolik nemyslí, respektive se o ní vůbec nehovoří. Otrava tímto vitamínem je velmi nepříjemná, navíc může vést k polymyalgii. Při psaní článku jsme se inspirovali nejenom mediálními zdroji, ale i ozval se nám i přímo pacient, který si touto nemocí prošel.

Co je revmatická polymyalgie?

Jedná se o nemoc, kterou popsal Bruce již v roce 1888. Skutečnost je ovšem taková, že doposud nejsou známy její příčiny. Nejčastěji postihuje lidi ve vyšším věku, především ženy.

Projevy a výskyt polymyalgie

Jestliže onemocníte polymyalgií, budou vás trápit především silné bolesti ramenních kloubů a svalstva. Počítat je třeba s tím, že onemocnění předchází únava, ztráta chuti k jídlu, deprese a svědění pokožky. Většinou bývá také typická ztrátou tělesné hmotnosti. Pacienti mají potíže obrátit se na posteli, vstát z vany a řešit některé další běžné denní rutinní činnosti. Nejčastěji se tato nemoc vyskytuje ve větších nadmořských šířkách a ve vyšších nadmořských výška, typickými zeměmi jsou třeba Norsko nebo státy na Kavkazu.

Léčba kortikoidy

Na nemoc zabírají syntetické kortikoidy. Začíná se vysokými dávkami, jež se později snižují. Průběh léčby je ale provázen mnoha nepříjemnými nežádoucími účinky.

Opalování

Foto: Pixabay

Je na vině vitamín D?

Zajímavá je teorie člověka, který si tímto onemocněním prošel. Pro náš online magazín se vyjádřil, že viníkem této nemoci je dlouhodobě vysoká hladina vitamínu D v těle. Na rozdíl od ostatních vitamínů se rozpouští v tuku. Tam se ukládá velmi dlouho a postupně se dostává do krve. Vitamín D je pro tělo prospěšný, jenže pouze v určitém množství. Zvyšuje imunitu, nicméně vzniká nadbytek bílých krvinek, které poté napadají vlastní tkáň člověka. Lékaři mnohdy navíc vitamín D člověku ještě předepisují. Prednisonu, případně jiných kortikoidů je pak zapotřebí využít mnohem více a léčba bývá dlouhodobější. U pacienta s polymyalgií může dojít i k otravě vitamínem D.

Prevence není náročná

Ideální je mít na sluníčku klobouk nebo kšiltovku. Dále je dobré nepoužívat doplňků stravy, které obsahují mraky tohoto vitamínu. Vitamín D je součástí mořských ryb a přidává se také do mléka či margarínů. Třeba v Norsku se zkonzumuje prostřednictvím ryb spousty vitamínu D. Naopak na Kavkazu je řidší vzduch a proniká více UV záření.

Proč si nemoc vybírá starší lidi?

Důvod je logický. Senioři už potřebují méně vitamínu D. Stejně tak i fosforu s vápníkem. Vždyť kosti jim už nerostou. U žen se tuk ukládá jinak než u mužů, i proto nemocí trpí častěji. V rovníkových oblastech žijí lidé s tmavou pletí, takže se až tolik neopalují. Nemoc se těmto oblastem vyhýbá. Všechno do sebe tedy zapadá.

Zdroje info: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/02/02.pdf
https://www.revmahk.cz/revmaticka-polymyalgie-82.htm
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/12/08.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

5 komentářů

 1. Zdeněk Toman Odpovědět

  Dobrý den, vůbec nerozumím, co má být sdělením tohoto článku. Bulvární nadpis, nelogické argumenty, obecné a neodborné pojmy, teorie pacienta s polymyalgií – laika? vydávána za směrodatnou, z citovaných zdrojů vůbec nevyplývá ‚zákeřnost vitamínu D‘, ba naopak. Žádám proto o stažení článku nebo jeho přepracování, aby nedocházelo k mystifikaci čtenářů ohledně vitamínu D.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   článek vycházel jednak ze zdrojů, kde jsem čerpal info o samotné nemoci a jednak ze zkušenosti čtenáře, jenž si nemocí prošel. Snažil jsem se být z jeho pohledu maximálně autentický. Jde o poměrně neprobádanou oblast.
   Pokud si myslíte, že konkrétní pasáže nějak mystifikují čtenáře, buďte prosím konkrétní.
   Díky, mějte se!

 2. Pavel Odpovědět

  Naše společnost trpí nedostatkem vitamínů D, dlouhodobě máme podhodnocený příjem, málo mořských plodů, místo slunění jsme zavření ve firmách a ten týden u moře to žádný Čech nedožene. Podle vědců je denní příjem na dospělého člověka v průměrném věku klidně až cca 5000 jednotek v pořádku. Takže pokud si koupí Vigantol a denně si kápnou 2 kapky nebo i více, pořád nedoplní minimální hladinu. Teď se chytněte za nos vážený redaktore, kolik lidí se kvůli Vám vykašle na příjem tohoto velmi důležitého vitamínu v naších podmínkách a nastanou u něho třeba zdravotní potíže. Že Vám není hanba.

 3. Lenka Odpovědět

  V naší republice dle mého názoru má nedostatek vitamínu D 80% populace. Nežijeme v zemi, kde se jí ve velkém ryby. Takže článek je zavádějící. Nejjednodušší formou, jak zjistit hladinu vitamínu D v těle, je požádat praktického lékaře o zjištění hladiny při odběru krve – normálně se to neprovádí. Teprve pak člověk zjistí jak na tom je, vitamínem D se jen tak jednoduše nedá předávkovat.

 4. Mirek Odpovědět

  Lenko, zásoba vitamínu D se nedá určit z krve, protože tam se vyplavuje z tělesného tuku postupně. Existuje ale zařízení, které to změřit umí. Vitamín D není jen o rybách, ale dnes ho mají zahrádkáři třeba v rakytníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *