Zahradničení ovlivňuje vaše zdraví. Podle vědců pozitivně

Zahradničení

Zatímco naši předkové byli na zahradničení životně závislí, my už si pěstujeme víceméně pro radost. A právě tato radost nám může přinést mnohé pozitivní zdravotní účinky. Není to jen o tom, že si vypěstujete vlastní ovoce, zeleninu nebo květiny. Přináší vám to také duševní balzám. Pro mnohé lidí je zahrada něčím jako meditací. Když se daří, i když se někdy něco nepodaří. Jaké zdravotní účinky tedy skutečně přináší.

Zahradničení k odstranění stresu

I když se mnohé studie zabývaly myšlenkou, zda zahradničení skutečně odstraňuje stres, žádného oficiálního výsledku se nedopátrali. Obvykle se tyto studie týkají spíše času stráveného venku, v přírodě na čerstvém vzduchu. A jejich výsledky ukazují na to, že skutečně dochází ke sníženi hladiny stresového hormonu (kortizolu) při zahradničení. Taktéž můžete získat pozitivní náladu, čímž vlastně získáváte úlevu od stresu.

Podpora imunitního systému

Spousta zahradníků jsou krásně opálení. To protože jsou při svých pracích vystaveni sluníčku. Výskyt na sluníčku s sebou nese jednu obrovskou výhodu: vaše pokožka produkuje vitamín D. Je známo, že právě tento vitamín je velice důležitý pro správné fungování imunitního systému. I když i toto je možné zahrnout na veškeré aktivity, které se odehrávají na sluníčku, zahradničení k nim rozhodně patří. Dávejte ale pozor na spálenou pokožku!

Zahradničení

Foto: Pixabay

Při zahradničení se hýbeme

Takové okopávání nebo rytí může být fyzicky velice náročné. A tak není divu, že to vydá i za návštěvu posilovny. Činnosti, které na zahradě děláme, podporují získání síly, rovnováhy a flexibility. Jen je třeba dát si pozor, ať příliš nenamáháme pouze jednu část. Když například zvedáme těžká břemena, měli bychom je zvedat přes nohy, nikoli přes záda.

Zahraničení pro lepší soustředění

Díky tomu, že pozorujeme, jak rostliny rostou a zda jim něco nechybí, pracujeme na své pozornosti a soustředění. Současně tak posilujeme svoji trpělivost. Samotné rozlišování vlastností půdy už je také činnost, která si vyžaduje naši pozornost a soustředění. I když by se tedy mohlo zdát, že práce na zahradě je vlastně manuální činností, i u ní je třeba přemýšlet.

Můžete zkrátit dobu onemocnění

Činnosti, které využívají rostliny, pomáhají pacientům zotavit se a získat fyzické i duševní zdraví. Výsledky studií ukazují, že díky zahradničení se může vyléčit celá řada pacientů, a to z různých onemocnění. Jedná se o duševní nemoci, chronické bolesti, závislosti, ale také takové nemoci, jako je mrtvice. Pacienti, kteří se po mozkové příhodě věnovali zahradnickým činnostem, při rehabilitaci dokázali zvýšit svou motivaci a celkovou pohodu.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/gardening-is-good-for-you/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6334070/

Foto: Pixabay