Za nepříjemný tělesný zápach může i cibule. Tipy, jak se ho zbavit

Tělesný zápach

Tělesný zápach je něco, co se v průběhu života může měnit. Existuje více vlivů, které za změnu mohou. Na vině jsou hormony – například teenageři nebo čerstvé maminky si mohou všimnout, že se najednou více potí a zapáchají jinak, než je běžné. Také některé potraviny mohou být důvodem tělesného zápachu. Též některá chronická onemocnění, jako je například diabetes, způsobují nepříjemný odér.

Jak vzniká tělesný zápach?

Na lidské kůži se přirozeně vyskytují bakterie. Pokud se dostanou do kontaktu s potem, který sám o sobě nezapáchá, může vzniknout zápach. Ten může být různý – sladký, kyselý nebo připomínající zápach cibule. To, jak moc se potíte, nemusí mít vliv na váš tělesný zápach. Avšak můžete zapáchat, i když nejste zpocení. Pot je vylučován dvěma typy potních žláz:

  • Ekrinní – vyloučený pot má za úkol regulovat (ochlazovat) tělesnou teplotu. Není zdrojem zápachu. Tyto potní žlázy se nachází na většině vašeho těla.
  • Apokrinní – nachází se obvykle v oblasti vlasových folikulů, to znamená v tříslech či podpaždí. Pot, který vylučují, může po kontaktu s bakteriemi na kůži zapáchat. Začínají fungovat až v pubertě (což je důvod, proč malé děti nezapáchají potem).
Holení
Foto: Unsplash

Které faktory ovlivňují tělesný zápach?

Tělesný zápach mohou způsobit potraviny, které jíte, ale též hormony nebo léky. Dále pak cvičení, stres nebo úzkost a teplé počasí jsou často příčinou jeho vzniku. Dalšími faktory jsou nadváha a genetika. Pot může zapáchat díky doplňkům stravy, ale také nemocem, jako je diabetes, dna, menopauza, hyperaktivní štítná žláza, nemoci jater a ledvin a taktéž infekční choroby.

Po kterých potravinách nevoníte?

Pokud bojujete s nadměrným tělesným zápachem, měli byste se vyhýbat potravinám, které obsahují síru. Ta páchne jako zkažená vejce, což se může projevit i v zápachu potu. Do této skupiny potravin patří česnek, cibule, zelí, brokolice, květák a hovězí maso. Kromě toho existují i potraviny, díky kterým se můžete více potit. Větší množství potu může zvýšit pravděpodobnost zápachu. Z tohoto důvodu je dobré se vyhýbat glutamátu sodnému, kofeinu, koření jako je kari a kmín, pálivým jídlům a kořením a alkoholu.

Jak odstranit nepříjemný tělesný zápach?

Nepříjemný zápach můžete odstranit sami i bez lékařské pomoci a to souborem jednoduchých pravidel:

  • Každý den se koupejte/sprchujte a používejte antibakteriální mýdlo.
  • Čím více chloupků, tím pomaleji se pot vypařuje a má tak více času na interakci s bakteriemi. Řešením je tedy i holení.
  • Pravidelně měňte oblečení.
  • Noste prodyšné oblečení (například z bavlny) a spodní prádlo.
  • Používejte antiperspirant – ten na rozdíl od deodorantu stahuje pot zpět do vašich potních žláz.
  • Odstraňte ze svého jídelníčku potraviny, které způsobují zápach.
  • Snažte se zaměřit na snížení hladiny stresu.

Zdroje info:

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor

https://www.hindustantimes.com/health/body-odour-5-most-common-foods-you-eat-drink-that-make-you-smell/story-3pGNNt0hngNiOKvT7EuLGI.html

Foto: Unsplash