Margitova dieta

Vitamíny a fitness výživa

Moderní zdravá strava je sice skvělou záležitostí, nicméně v případě častého sportování se mnohem více hodí klasická fitness výživa, která dokáže bez větších potíží kompenzovat vysoký energetický výdej daného člověka. Rozhodně mu ale nijak nezatíží organismus a nestane se to, že by naopak začal přibírat kilogramy navíc. Pokusme se tedy přesně podívat na to, jaká by měla sportovní výživa být a jak by měly být dávkovány jednotlivé vitamíny.

Výživa pro fitness a její složení

V první řadě je třeba říct, že základem celého jídelníčku u sportovce musí být velmi lehké pokrmy, které jsou bohaté na vlákninu. Důležitý je také růst svalové hmoty. Na trhu je spousta zajímavých stimulantů, které jsou schopny v tomto ohledu pomoct. Jinak by měla tato výživa obsahovat hodně doplňků stravy, které jsou schopny dodat dostatečné množství energie a přitom do těla nedostanete skoro žádný cukr ani tuky. Zapomenout nelze ani na dostatek vitamínů. Ty jsou neskutečně důležité, jelikož je lidský organismus potřebuje.

Rozdělení vitamínů

Vitamíny je možné rozčlenit do dvou základních skupin. Tu první představují vitamíny, které se rychle rozpouštějí v tucích. Jedná se především o vitamíny A, D, E či K. Najdeme je ostatně v potravinách, jako jsou například máslo, vejce anebo mléko. Tělo si tyto typy vitamínů umí perfektně ukládat n dobu, kdy je bude maximálně potřebovat. Vy tak budete mít jistotu, že se vám budou hodit. Jinak lze volit i vitamíny rozpusné ve vodě, a to vitamín C a vitamíny ze skupiny B. Když je jich v těle nadbytek, pak je vyloučíme močí.

Jak dávkovat vitamíny

Velmi důležité je i zvolení konečného dávkování vitamínů. Zejména vitamín C je doporučován v dávce 60 mg na jeden den. U kuřáků by se jeho dávka měla zvýšit na 100 mg za den. Sportovci si mnohdy vyžadují až neuvěřitelných 1000- 2000 mg za den. Vrcholoví kulturisté mají tento příjem zcela běžně. Ostatní vitamíny je třeba dávkovat dle příbalových letáků, jež jsou u nich přiloženy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *