Vegani

Veganství: Životní styl bez krutosti

Častokrát slyšíme o různých ideách a životních hodnotách lidí okolo nás. Výjimkou určitě není ani pojem veganství. Mnozí lidé si myslí, že je veganský způsob života nepřirozený. Opak je ale pravdou! Pokusme se tedy v následujících řádcích objasnit veganství z hlediska jeho filosofie a pravidel, která musí být dodržována.

Filosofie veganství

Veganství představuje životní styl, který spočívá ve zřeknutí se konzumace jakýchkoli živočišných produktů. Zatímco vegetariáni konzumují některé potraviny živočišného původu, u veganů se v jídelníčku neobjevuje nic. Nejí tedy nejen maso, ale i mléčné výrobky, vejce a mnohdy ani med. Vše ovšem nespočívá pouze v úpravě jídelníčku. Přesvědčení veganům velí odmítat rybaření, lov či kožešinový průmysl. Zkrátka vše, co souvisí se zabíjením živých tvorů. Vegani nepoužívají výrobky z vlny, kůže a kosmetiku, jež vzniká díky testování na zvířatech. V jejich jídelníčku naopak nechybí veškeré produkty rostlinného charakteru.

Bio bulgur a ječmen

Bio bulgur  a ječmen jako součást veganské stravy

Zdroj náhledového obrázku: veganstore.cz

Motivace veganů je přirozená

Motivace veganů k přijetí těchto stravovacích návyků může být rozdílná. Nejčastěji ale lidi vede k veganství utrpení zvířat spojené buď s jejich produkcí na potraviny či na jiné účely vedoucí obecně k uspokojení lidských potřeb. Hlavním argumentem hovořícím pro tento životní styl je skutečnost, že konzumace živočišných produktů již pro člověka není nezbytností. Vegani hovoří i o prospěšnosti tohoto životního stylu pro naši planetu. Vždyť díky velkochovům jsou zabírány pro pastvu stále větší prostory, kácí se lesy a vzniká nebezpečný odpad zatěžující životní prostředí.

Pozitivní vliv veganské stravy na zdraví

Nesporný je i pozitivní vliv veganské stravy na lidské zdraví. Správně sestavená strava tohoto charakteru je typická nízkým obsahem nasycených tuků a cholesterolu. Naopak tělo přijímá spousty bílkovin rostlinného charakteru, vlákniny, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů. Zapomenout nemůžeme ani na dostatečné množství vitamínu C a E. Sehnat různé potraviny typu bio luštěnin, alternativ mléčných výrobků rostlinných paštik a podobně není problém.

Mléčné alternativy

Mléčné alternativy

Zdroj obrázku: veganstore.cz

Zdroj náhledového obrázku: veganstore.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *