Ucpaný záchod je možné uvolnit s pomocí PET láhve. Znát tento trik se vyplatí znát

Ucpaný záchod

Ucpaný záchod je velkou a nepříjemností, kterou je potřeba vyřešit co nejdříve. Naštěstí existují domácí metody, které můžete použít a které vám pomohou dát záchod zase do pořádku. K dispozici je k tomu více metod, záleží jen na vás, kterou z nich si vyberete. Můžete je samozřejmě kombinovat v případě, že některá z využitých metod nebyla účinná. Využijte ingredience a předměty, které už máte doma, abyste se zbavili i toho nejodolnějšího ucpání vaší toalety. Ty vám mohou pomoci vyhnout se silným chemikáliím, které si za tímto účelem můžete koupit v obchodech.

Ucpání se dá předcházet

Toalety se ucpou, když se do nich dostanou cizí předměty nebo třeba shluky toaletního papíru, dámské hygienické potřeby a zkrátka věci, které do toalety nepatří. Taktéž vylívání zbytků od oběda není dobrý nápad, jak se jich zbavit. Mohou totiž obsahovat tuky a oleje, které velkou měrou přispívají k ucpání. Pokud se tedy nechceme řešit problém s ucpaným záchodem, nejlepší bude snažit se vyhýbat ucpání toalety.

Drátěné ramínko
Foto: Unsplash

Ucpaný záchod a PET lahev

Ať už doma nebo na chatě, PET láhev máme k dispozici téměř vždy. Kromě ní je vhodné používat ochranné rukavice popřípadě masku na obličej v případě, že by voda vystříkla. Postup je jednoduchý:

  1. Plastovou láhev naplňte teplou nebo horkou vodou (teplota podle toho, jak ji zvládnete pevně držet).
  2. Palcem láhev ucpěte a nasměrujte do spodní části toalety.
  3. Poté palec uvolněte a zmáčkněte láhev co nejprudčeji, aby voda vystřelila do odtoku toalety. Tento tlak by měl uvolnit ucpání.
  4. Je možné, že budete muset tuto metodu opakovat několikrát.

Ucpaný záchod a horká voda

Metoda horké vody funguje podobným způsobem. Jednoduše si dejte vařit vodu na plotnu do velkého hrnce (aspoň 3 litry). Jakmile voda dosáhne bodu varu, vylijte ji přímo do toalety, ze které jste předtím odčerpali co nejvíce vody. Pokud byla bylo ucpání způsobeno mastnotou, je možné, že se nyní uvolní. Horkou vodu nechte stát v toaletě asi 15 až 20 minut, nebo dokud nevychladne. Poté zkuste spláchnout záchod. V případě nezdaru můžete zkusit opakovat, nebo do záchodu před horkou vodou dejte nějaký z těchto prostředků:

  • šampon, tekuté mýdlo,
  • prostředek na nádobí,
  • nastrouhané tuhé mýdlo,
  • jeden hrnek sody a jeden hrnek octa (oboje).

Drátěné ramínko na šaty

Staré drátěné ramínko na šaty je dalším domácím způsobem, jak prošťouchnout ucpaný novou toaletu tentokráte mechanicky. Narovnejte spodní konec ramínka na šaty, avšak háček nechte neporušený. Kolem háčku omotejte starý hadr, abyste zachránili porcelán před poškrábáním. Pomalu zatlačte drát hluboko do záchodu, abyste vytlačili ucpání (je dobré použít ochranné rukavice).

Zdroje info:

https://home.howstuffworks.com/home-improvement/repair/how-to-unclog-toilet-without-plunger.htm

https://plumbingkerrville.com/4-easy-ways-to-unclog-a-toilet-without-a-plunger

Foto: Unsplash