Trpíte bolestmi zad? Možná jde o nemoc z povolání

Bederní páteř

Mezi nejčastější onemocnění související s prací patří syndrom karpálního tunelu, který ovlivňuje pracovníky od kancelářských profesí až po zemědělský průmysl. Další častou nemocí související s prací je astma. A nyní, od ledna 2023, do této kategorie navíc spadají problémy se zády, zejména problémy s bederní páteří.

Pracovníci, kteří přenášejí těžké předměty nebo více než jednou zaujímají nepřirozené polohy, což zahrnuje sezení v kanceláři, kde často sedíme skloněni a skleslí, jsou pracovníci vystaveni riziku vzniku problémů s bederní páteří. A ukázalo se, že bolesti dolní části zad z kancelářské práce jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti u osob mladších 45 let.

Bolesti beder? Co vše ovlivní?

Prvním příznakem problému je bolest v bederní oblasti, která se může průběžně šířit do orgánů. A bolest znamená zánět. Nejintenzivnější bolesti dolní části zad jsou důsledkem poškození svalů, vazů, kloubů nebo plotének. Jde o reakci těla na poškození zánětem. Bolest může být intenzivní, trvající několik dní nebo týdnů, a je považována za typickou reakci těla na poškození nebo zranění tkáně. Bolest postupně odeznívá, jak se tělo uzdravuje. Nepřetržitá bolest zad je obvykle charakterizována jako bolest beder, která trvá déle než 3 měsíce a většinou nereaguje na zahájení léčby.

Bolestivost bederní páteře
Foto: Pixabay

Mechanická bolest je nejčastější příčinou bolesti dolní části zad, která v podstatě vychází ze svalů, šlach, kloubů nebo kostí v páteři a jejím okolí. Tento druh bolesti bývá omezen na dolní část zad, hýždě a sem tam i na horní část nohou. Obvykle je ovlivňována zatížením páteře a může se projevit nečekaným způsobem v závislosti na pohybu stání, sezení nebo odpočinku. Tato bolest se nejčastěji projevuje při neaktivních zaměstnáních, kdy nás záda bolí při určitém pohybu nebo v určité poloze. Například jedinec může bez problémů stát, ale má problém vstát ze židle nebo si znovu sednout.

Naučte se prokázat onemocnění z povolání

Od nového roku lze extrémní poškození bederní páteře vnímat jako nemoc spojenou s prací. Ale abyste měli nárok na odškodnění, musíte splňovat přísná kritéria. Rozhodující je získat zprávu od neurologa, který potvrdí chronickou bolest bederní páteře požadovaného stupně. Dále je nezbytné mít vyšetření z magnetické rezonance a aby splňoval předpoklady, tj. alespoň 3 roky práce, při které se zástupce často skláněl nebo přesouval ohromné zátěže. Onemocnění bederní páteře by navíc mělo trvat nejméně 12 měsíců.

Bederní páteř
Foto: Pixabay

Podrobné podmínky pro to, kdy bude jednotlivec kvalifikován pro uznání bolesti zad jako nemoci z povolání, jsou stanoveny Státním zdravotním ústavem. V případě zjištěné pracovní neschopnosti je zástupci vyplácena peněžitá náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, je zajištěna náhrada za bolestné nebo případné náklady spojené s léčbou. Pokud pracovník nyní nemůže vykonávat práci a není možné najít jinou práci, je možné získat odstupné.

Začněte s jógou

Žena s jógou
Foto: Pixabay

Jóga má vliv na posílení konkrétních svalů. Navíc vyžaduje soustředění na to, co děláte se svým tělem, a vy si tak postupně uvědomíte, že špatně stojíte nebo sedíte během dne. Postoje při józe citlivě posiluje zádové svaly a také břišní svaly. Zádové a břišní svaly jsou základní součástí zdravé páteře a nabízejí pomoc tělu udržet vzpřímenou pozici. Pokud jsou tyto svaly v dobré kondici, lze bolesti zad zásadně snížit nebo jim předcházet.

Jóga zahrnuje protahování a relaxaci, aby se snížil svalový stres a napětí. Dýchání je také rozhodující, protože máme tendenci dýchat pouze zevně nebo zadržovat dech. Hluboké volné dýchání a správná práce s bránicí nabízejí pomoc při uvolnění napětí v dolní části zad.

Zdroje info: kondice.cz, https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-slovenska-neurologie/2022-5-7/onemocneni-bederni-patere-nova-neurologicka-nemoc-z-povolani-132502

Náhledové foto: Pixabay