Trápí vás otoky? Víme, jak se jich zbavit!

nohy

Nevzhledné oteklé nohy. Zejména s nástupem teplého počasí se objeví, a ne a ne zmizet. Trápí vás také? Mohou být varováním před závažnými zdravotními problémy, ale většinou se jedná o lehce napravitelnou záležitost. Pomohou bylinky, ovoce a pitný režim.

Voda do zásoby

Lidské tělo je z velké části složeno právě z vody. Hospodaření s touto životodárnou tekutinou je pro naše buňky klíčové. Pokud vám tedy otékají kotníky, lýtka nebo prsty, značí to nadměrné zadržování tekutin. Tento problém postihuje jak muže, tak ženy. Dámy se s otoky však setkají dvakrát častěji než pánové.

Proč se otoky tvoří? Většinou je na vině nesprávná životospráva. První možností je nadměrné solení. To k sobě váže i jiné zdravotní komplikace, třeba problémy s ledvinami nebo vysoký tlak. Jestliže tušíte, že právě vysoký obsah soli v jídelníčku je váš případ, zkuste postupně solení snižovat. Uvidíte, že otoky brzy ustoupí.

Ledová vodaVoda: foto Pixabay

Další možností vzniku oteklých končetin je velmi nízký pitný režim. Lékaři se shodují na tom, že člověk by měl denně vypít zhruba 2 litry tekutin. Pijete-li málo, tělo si začne vodu ukládat na horší časy. Podobně funguje i nadměrné pití. Tělo nedovede všechny tekutiny dobře zpracovat a prostě je uloží do nohou. V těchto případech stačí vyladit svůj příjem tekutin tak, aby to vašemu tělu vyhovovalo.

Ovoce a bylinky

Chcete-li správné fungování vodního režimu ještě podpořit, zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na draslík. Tento minerál má totiž hospodaření s vodou na starosti. Najdete jej například v banánech, meruňkách, rajčatech a zelí. Pomoci však mohou i bylinky. Draslíkem oplývá kopřiva, bříza i rakytník. Skvělou volbou je také lichořeřišnice, která navíc působí antibakteriálně a podporuje činnost ledvin.

RakytníkRakytník: foto Pixabay

Otázka antikoncepce

Nežádoucí otoky se objevují také jako vedlejší účinky hormonální antikoncepce. Je to poměrně běžná reakce při zvýšení estrogenu, ale ženám na sebevědomí rozhodně nepřidává. Pokud je to i váš případ, poraďte se s lékařem a zkuste jiný druh antikoncepce.

Zdroj: http://medicina.cz/clanky/13472/61/Byliny-pomahaji-proti-otokum-koncetin/

Nohy: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.