ZOO Brno

Tipy na výlety

Sonnentor, Čejkovice

Jste na jižní Moravě a hledáte místo, kam si s dětmi zajet na odpolední výlet? Vydejte se do Čejkovic, jedné z mnoha vinařských obcí, kde krom malebných sklípků a známého výrobce vín Templářské sklepy Čejkovice, najdete také Bylinkový ráj Sonnentor. Česká (moravská) pobočka této německé firmy Vás okouzlí. Děti mohou objevovat kouzlo bylin v bylinkové zahrádce, která má i edukační prvky – schválně, kolik bylinek ratolesti poznají? Na konci zahrádky naleznete schody, které Vás dovedou na střechu, odkud je krásný výhled a i zde pěstují další bylinky. Když budete chtít, ve vymezené časy Vás také provedou pracovníci Sonnentoru přímo výrobnou čajů a dalších voňavých směsí, ty pak můžete všechny zakoupit v přilehlém obchůdku. Voní to tam tak, že nebudete vědět, co dřív. Když si nebudete jisti výběrem, můžete si nechat poradit od pracovníků či využít možnosti čajovny/kavárny, kde čaje ochutnáte. Děti určitě potěší domácí moučníky i zmrzlina, a zatímco Vy budete vybírat v obchůdku, mohou se pohoupat na obří houpací síti. Zkrátka, pro každého něco.

Zoo Brno

V městské části Brno – Bystrc, v kopcovitém terénu, najdete Zoo Brno. Hned na začátku Vaší cesty za zvířaty Vás přivítá jeden z pávů, ti si pyšně chodí mezi lidmi hned za vstupem, a doprovodí Vás k plánu zoologické zahrady. V Brně není jen jeden okruh, cesty přes zahradu jsou různě propletené, a tak můžete zvolit, zda se vydáte od tygrů přes medvědy a lachtany do pavilonu plazů, anebo zvolíte cestu kolem opic a papoušků rovnou do Africké vesnice. To, že v zoo uvidíte hlavně zvířata, je jasné, proto jste sem přijeli, v Brně Vám nabídnou ale i další atrakce – můžete využít motorového vláčku, který Vás po zoo proveze, děti se mohou vyřádit na jednom z několika hřišť, projet se na poníkovi či se prolézt na lanové dráze. Žízeň i hlad zkrotíte v mnoha bufetech, pro náročnější strávníky je tu i restaurace, přímo v pavilonu tygrů. Zoo Brno se svou plochou 65 hektarů je ideální pro celodenní výlet, a když vyrazíte v sobotu a u pokladny koupíte výhodnou vstupenku, ve které je i cesta parníkem, můžete v neděli navštívit i nedalekou přehradu.

Zoo Hodonín

Pokud jste milovníky zoologických zahrad a dáváte přednost těm menším, je ideální volbou Zoo Hodonín. Tato malá zoo na jižní Moravě je sice rozlohou menší, ale i tak zde naleznete mnoho druhů zvířat, od nejmenších papoušků, želv a surikat přes plameňáky, opice až po tygry a lvy. Většina pavilonů je průchozí zvenčí i zevnitř, nemůže se Vám tak stát, že byste nezahlédli ani jedno zvíře ani přes nepřízeň počasí.  Komplex zoo se nachází v zalesněné části Hodonína, stromy tak poskytují příjemné stinné útočiště i ve velkém horku. I tato zoo nabízí jiné vyžití – jsou zde prolézačky, trampolíny a také možnost zapůjčení elektrických autíček. Tatínky jistě potěší bufety s točeným pivem, děti se mohou osvěžit točenou limonádou i zmrzlinou. Zahradu můžete mít jako celodenní výlet, pokud ji ale projdete rychle, pak se v Hodoníně můžete také nalodit na Baťův kanál a výlet si tak prodloužit.

Hustopeče u Brna

Mezi Brnem a Břeclaví leží městečko Hustopeče, srdce vinic a mandloní. Toto město, které bylo v minulosti i dnes významným vinařským centrem, nabízí krom vinařské turistiky i další lákavá místa. Hlavní turistickou atrakcí jsou zde mandloňové sady, a to zejména v období květu, které nastává během března/dubna. V této době se zde ostatně konají i Slavnosti mandloní a vína, na který se sjíždí lidé z celé republiky. Mandloňové sady je při slavnostech možné projít s průvodcem, mimo slavnosti je celoročně můžete navštívit sami, informace Vám pak místo průvodce poskytnou informační tabule umístěné po cestě. Pro vycházku do sadů si můžete zvolit z několika tras, podle Vaší zdatnosti a nálady, na konci (a nebo začátku, podle toho odkud jdete) čeká rozhledna, ze které můžete obdivovat okolí Hustopečí i Pálavu. Když sady navštívíte na podzim, můžete si odnést i popadané mandle jako suvenýr. Krom vycházky na rozhlednu je v Hustopečích možné vydat se po cyklotrase na Křížový vrch. Na něm se nachází barokní kaple sv. Rocha, do které můžete nahlédnout. Pod Křížovým vrchem najdete sklepní uličku Vinařská, kde v letních měsících vinaři otevírají své sklepy a můžete zde potěšit i své chuťové buňky pohárem dobrého vína.

Dívčí kámen

Zřícenina v jihočeském kraji, která je vyhledávaná vodáky, trampy i turisty, to je Dívčí kámen, „dívčák“. Cestu na něj můžete podniknout ze dvou výchozích bodů – Třísova či Holubova. Pokud cestujete s dětmi a třeba i s kočárkem, ideální je začít v Holubově, projdete se cca 2 km po lesní cestě, částečně lesem a částečně po lukách, až dorazíte pod zříceninu. Tam je poté nutné kočárky a další vozidla zanechat dole a na zříceninu samotnou se vydat po svých. Pokud cestujete jen „nalehko“, můžete vyrazit na zříceninu i z Třísova, zaparkujete na parkovišti u penzionu a pak se vydáte trošku náročnějším terénem (nic nezvládnutelného) přibližně stejnou délku trasy jako z Holubova. Ať zvolíte jakoukoliv trasu, na obou můžete navštívit místní hospůdky a, před nebo po cestě, se posilnit třeba pochoutkou z čerstvého pstruha, kterých je zde plný potok.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *