Těhotenský test: jak funguje a kdy nejdříve je možné zjistit těhotenství

Těhotenský test

Ať už po těhotenství toužíte nebo ne, chcete se tuto zprávu dozvědět co možná nejdříve. První těhotenské testy nebyly příliš přesné a na výsledky jste si museli počkat někdy i několik hodin. Současné těhotenské testy jsou na tom v obojím mnohem lépe, nicméně ani ony neumí zázraky. Fungují tak, že měří hladinu hCG („těhotenského“) hormonu v moči nebo krvi. K jeho produkci dochází pouze v těhotenství. V současné době můžete zakoupit krevní nebo i testy z moči.

Těhotenský test z moči

Kvalitnější testy dokážou detekovat hCG již desátý den po početí. Množství těhotenského hormonu je ale v tuto chvíli příliš nízké, takže někdy může být test negativní, i když jste těhotná. Doporučuje se proto test po několika dnech zopakovat. Nejspolehlivějších výsledků dosáhnete nejprve jeden den po zmeškané menstruaci. I nyní však může být výsledek někdy negativní. Pokud se menstruace nedostaví, udělejte si za týden další test nebo navštivte svého gynekologa.

Těhotná

Foto: Pixabay

Krevní těhotenský test

Cena krevní testů může být až trojnásobná, oproti testům, které se provádějí z moči. Výsledky trvají déle (obvykle kolem 10 minut), ale dokáže detekovat mnohem nižší množství hCG v krvi. Těhotenství tak můžete zjistit již druhý až třetí den po začátku hnízdění vajíčka.

Kdy si dělat těhotenský test?

Hladina hCG hormonu se na začátku těhotenství zvyšuje. Pokud se vám tedy první provedený test ukáže jako pozitivní, za několik dní už může být hladina hCG hormonů vyšší, a pro test tudíž detekovatelná. Nejpřesnějších výsledků dosáhnete, když si test uděláte až po chybějící menstruaci. Pokud byste chtěli těhotenství zjistit dříve, obvykle se to doporučuje na asi dva týdny po sexu. Přesnost testů ale nemusí být zaručena. Tělo zkrátka potřebuje čas, aby dokázalo vyprodukovat dostatečné hladiny hCG hormonu. Přesnějších výsledků dosáhnete tehdy, když si test uděláte ráno, protože to je hladina hCG hormonu nejvyšší.

Jak zjistit těhotenství bez testu?

Kromě chybějící menstruace se těhotenství může začít projevovat již v raných fázích. Citlivější ženy tak mohou vědět, že jsou těhotné i bez absolvování testů a ještě dříve, než mají mít své dny. Některé příznaky jsou podobné PMS (premenstruačnímu syndromu), jako například zvýšená citlivost prsou, mírné křeče v oblasti podbřišku, někdy doprovázené špiněním. Ženy mohou pociťovat zvýšenou citlivost na pachy nebo také únavu. Nevolnosti se projevují obvykle až později, některé ženy mohou ale vlivem hormonálních změn pociťovat nevolnosti již dříve – a to nejen ranní, ale v průběhu celého dne.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/how-soon-can-you-take-a-pregnancy-test-5179952

Foto: Pixabay