Sprchování není nutné každý den. Pokožka potřebuje regenerovat

Sprchování

Sprchování nebo koupání je důležitou součástí každodenní hygieny. Jak se ale ukázalo, když to není potřeba, nemusíte se sprchovat každý den. Vaše pokožka vám poděkuje, pokud sprchování odložíte. Čím častěji se totiž koupete/sprchujete, tím méně času má vaše pokožka na regeneraci. Pak je vysušená, náchylná k většímu množství poškození a nepříjemným kožním problémům. Odborníci říkají, že postačí sprcha dvakrát až třikrát týdně.

Časté sprchování

Když se přes léto zpotíte nebo se ušpiníte při práci, samozřejmě sprchu neodkládejte. Také neplatí, že bychom se měli sprchovat co nejméně. Ideální interval je jednou za dva dny. Příliš časté sprchování (každý den nebo dokonce několikrát denně) vede k tomu, že narušujete rovnováhu mikroorganismů na pokožce. Ta je pak náchylnější k infekcím. Stejně tak dochází k oslabení imunitního systému, protože ten potřebuje určitou stimulaci.

Sprcha
Foto: Unsplash

Předčasné stárnutí pokožky

Zejména horké sprchy odstraňují z povrchu pokožky maz, který se na ní přirozeně vyskytuje. Tento maz chrání pokožku před vysušením. Suchá pokožka je náchylnější k vráskám. Maz pomáhá udržet vlhkost v pokožce, díky čemuž si zachovává déle mladší vzhled. Pokud se musíte sprchovat každý den, volte vodu, která je vlažná, nikoli horké.

Časté sprchování neprospívá vlasům

Maz se nachází i na povrchu pokožky hlavy. Jeho hlavním úkolem je zachovávat vlasy hydratované, díky čemuž vypadají zdravě a krásně. Čím častěji si myjete hlavu, tím více mazu odstraňujete. Výsledkem jsou suché a polámané vlasy. Tělo na to začne obvykle reagovat tak, že spustí ještě větší produkci mazu, čímž se vlasy ještě více mastí. Lidé pak sáhnou po šamponech na mastné vlasy – a problém se prohlubuje.

Alergické reakce

Příliš časté sprchování zbavuje pokožku její ochranné vrstvy, za kterou je zodpovědná produkce mazu. Pokožka je náchylnější k poškozením a snižuje se její schopnost bojovat s vnějšími podněty. To může způsobit dráždivé alergie.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/blog/showering-daily-is-it-necessary-2019062617193

https://fortune.com/well/2023/07/21/should-you-shower-every-day-experts-tips/

Foto: Unsplash