Sex v těhotenství: který trimestr je pro něj nejlepší? Existují důvody, proč se mu vyhnout

Sex v těhotenství

Jsou případy, kdy je sex mezi partnery zakázán. Těhotenství, které probíhá bez problémů, mezi tyto důvody nepatří. Je pravdou, že některé ženy se mohou cítit méně atraktivně a obecně se u nich snižuje chuť na sex, takže dochází ke snížení četnosti sexuálních styků. Někdy se žena bojí o své bezpečnost svého miminka. Odborníci ale tvrdí, že pokud neexistují určité známky toho, že je sex v těhotenství škodlivý, není třeba s ním přestávat.

Jak sex ovlivňuje plod?

Zdravé těhotenství trvá 40 týdnů. Pokud by po celou tuto dobu neměl být mezi partnery sex, mohlo by tím dojít i k narušení jejich vztahu. Gynekologové říkají, že pokud neexistují kontraindikace (jako je poševní krvácení, zvýšené riziko potratu, předchozí potrat, opakované infekce nebo bolest při sexu), není se čeho obávat. Plod je chráněn hned několikrát: děložním svalstvem, plodovou vodou a amnionem (plodový obal). Při sexu tak může plod cítit pouze houpání.

Těhotenství
Foto: Unsplash.com

Může orgasmus ovlivnit bezpečnost plodu?

Při ženském orgasmu dochází ke kontrakcím genitálního svalstva. Tyto kontrakce jsou ale zcela jiné než ty, které vyvolávají vypuzení plodu z dělohy, takže ani z tohoto ohledu se není čeho obávat. Mužský orgasmus se v ženském těle projevuje zejména přítomností spermatu. Jednou ze složek jsou prostaglandiny, které se používají ve formě tablet v porodnici při vyvolávání porodu. Ve spermiích je ho příliš nízké množství na to, aby vyvolalo předčasný porod. Pokud máte pochybnosti, můžete při sexu používat prezervativ.

Jak je to s chutí na sex v průběhu těhotenství?

Těhotenství je nový „stav“, který může zaskočit nejednu ženu. To, co milovaly, jim nyní může připadat nepříjemné. V prvním trimestru navíc mohou ženy zvracet, pociťovat mírné bolesti v podbřišku, extrémní emoce a také strach z rodičovství. Není divu, že v této části těhotenství se jim libido rapidně snižuje. V prvním trimestru je ale oblast genitálního svalstva prokrvenější, takže to může vést ke snadnějšímu vzrušení a lepšího prožitku ze sexu. Nicméně bude záviset na tom, jaké příznaky těhotenství doprovází.

Který trimestr je pro sex nejlepší?

Jako nejlepší období pro sex se tak jeví druhý trimestr, kdy už si žena „zvykla“ na pocit, že je těhotná a navíc dochází k ustávání nevolností a dalších nepříjemných projevů těhotenství. Břicho obvykle ještě nebývá tak veliké, aby při sexu zavazelo. U některých žen dochází ke zvětšování prsou, což může být pro některé muže přitažlivé. Jen je třeba vyhýbat se sexuálním pozicím, které mohou způsobit tlak na břicho.

Odpuzuje velké břicho muže?

Ve třetím trimestru už může nastat problém týkající se příliš velkého břicha ženy. Ta je méně pohyblivá a sama sobě může připadat méně atraktivní. To souvisí se sníženou touhou na sex. Také někteří muži mohou mít z velkého břicha obavy – zatímco některým může připadat neatraktivní (jedná se o malou část mužů), jiní se zkrátka bojí, že ublíží miminku či budoucí mamince. Nepohodlí spočívá také v tom, že někdo další je „svědkem“ jejich milostného aktu. Jakmile je sex nepříjemný pro jednoho z partnerů, je dobré se mu raději vyhnout.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/czy-w-ciazy-mozna-uprawiac-stosunek/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3080531/

Foto: Unsplash.com