Rouška

Roušky v restauraci: Výsměch se vším všudy

Pravidla o nošení ochranných pomůcek jsou sice striktně dána, nicméně jejich dodržování především v restauracích je spíše v oblasti teorie než praxe. Důkazem budiž třeba včerejší den, kdy byly mnohé lokály doslova natřískané a praskaly ve švech. Setkat se s někým, kdo by aktivně používal respirátor nebo roušku, bylo v mnohých provozech velmi náročné. Divit se tomu ovšem příliš nelze. Kdo by se chtěl v horku dusit v interiéru? Asi nikdo.

Lidé prostě jedli a pili

I takto se mohli lidé v restauracích omlouvat, že prostě nic na ústech nasazeného nemají. Obsluha v podnicích, které jsme navštívili, měla respirátory spíše na rukou, případně na bradě. Pracovat v něčem takovém a obsloužit mrky lidí je prakticky o zdraví. Poukázat je zapotřebí také na fakt, že by hosté měli mít platný negativní test na koronavirus, nebo disponovat certifikátem dokladujícím očkování.

Kontroly hygieny jsou spíše minimální

Je to tak, s hygienou se v restauracích příliš mnoho lidí nesetkalo. Kontroly jsou totiž vcelku náročné a je třeba říct, že zřejmě i hygiena není příliš nadšená z toho, že musí kontrolovat veselící se lidi, kteří toho měli v době uzávěr vcelku dost. Aktuálně je koronavirová situace více než dobrá, nicméně je třeba myslet na to, že může přijít další vlna.

Lidé se chtějí bavit

A divit se jim příliš nelze. Byli zavření doma velmi dlouhou dobu. Dát si takové čepované pivo a být mezi lidmi nyní působí jako balzám. Přesto bychom měli být obezřetní. Nikdy nevíme. A restaurace?  Provozovatelé samozřejmě chtějí co nejvíce vydělat, kdyby to náhodou zase přišlo…

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

9 komentářů

 1. Tom Odpovědět

  “ a obsloužit mrky lidí “
  Někomu uteklo písmenko. Otázka je jestli tam mělo být „a“ nebo tam mělo být „d“ :+))))

  A jinak. Roušky v hospodě? Tak určitěěě:+)) By se vám všichni vysmáli. Možná tak někde v restauraci, kam lidi chodí jenom jíst a ne několik hodin posedět a popíjet.

 2. Magdaléna Odpovědět

  Radku, nedělej, že nevíš oč jde. Mrkni, co se děje v Kanadě. Ale na ČT ti ti fakt neřeknou. Zdarec

 3. Ferdinand Mravenec Odpovědět

  Radek Štěpán, jako šéfredaktor a odborník na všechno, o co se rád dělí, opět nezklamal. Ochranu dýchacích cest, jak definuje respirátor MZ, je v restauraci možno odložit při konzumaci a hosté tam opravdu nejdou na prohlídku. Personál má povinnost při práci ochranné prostředky používat a pokud tak nečiní, tak jej pan Štěpán tímto „napráskal“, protože porušil pracovní kázeň. Hosté také mohou mít potvrzení o tom, že se nachází v ochranné lhůtě po prodělání nemoci. To jen tak na okraj, protože to k úplné informaci chybí. Shrnuto, podtrženo: autor se nepodělil o své zkušenosti se zdravím, ale ze špiclování po putykách a o informace, které jsou denně sdíleny mainstreamem o tom, že lidé na všechno kašlou… (to já mám mimo Prahu trochu hodně jinou zkušenost, ale co chtít od člověka, který si založil web pro jednoduchý výdělek z reklamy a žurnalistika, tedy ta nebulvární, je mu cizí…)

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, nikde jsem nikdy netvrdil nic o odborníkovi. Jsme hobby magazín. Pokud je někde nějaká nesrovnalost, rád text upravím. Mějte se!

 4. Pavel Odpovědět

  Lidi nenechte si nic vsugerovat ani policie nesmí bez rozhodnutí soudu zjištovat váš zdravotní stav natož nějaký hostinský.

  1. Martin Odpovědět

   Potvrzení o testu nebo očkování není údaj o vašem zdravotním stavu.
   Jinak bych vám doporučil, zajet si do Rakouska. Tam se i na terase prokážete testem, očkováním nebo prodělanou nemocí a přes jednoduchou aplikaci se přihlásíte a při odchodu odhlásíte. Vyzradíte na sebe jenom telefonní číslo, na které by vám přišla zpráva, pokud by v inkriminované době byl “s vámi” covid pozitivní host.Dodržují to v pohodě všichni a nikdo se necítí krácen na svých lidských právech. (Zkušenost ze Salzburku.)

 5. Hana Odpovědět

  Pokud všichni musí mít negativní test, je respirátor zbytečná šikana. A v místě, kam se chodí konzumovat, navíc nesmyslnost.

 6. mm Odpovědět

  Tak psát, že obsluha nemá respirátor proto že je to o zdraví je blbost. Co jako ti co ho musí mít v provozech již léta jako brusiči apod? Snad jim to jako ničí zdraví? Mají dýchat prach? Ne? No tak je to chrání? Ano je jo. Ale ostatní to zabijí.
  To je trochu proti sobě.

 7. pidalin Odpovědět

  Dyť už to nenosej ani průvodčí, řidiči busů, řidiči pošty a PPL a další, všichni to maj na bradě nebo pod nosem a to už dlouho. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *