Proč nesmí malé děti Endiaron aneb letní průjmy dokážou nepříjemně potrápit

Léto a dovolená patří neodmyslitelně k sobě. Lidé tráví svůj volný čas poznáváním jiných krajů a svým chuťovým pohárkům dopřávají jídla, která třeba ještě nikdy neochutnali. Na umývání rukou v zápalu turistického nadšení není čas, takže občas dojde i k nemilé situaci, a to průjmovému onemocnění, které umí hodně potrápit. Jak se mu vyhnout?

Infekční a neinfekční průjem

Rozlišujeme dva základní typy průjmu, infekční a neinfekční. Když budete jíst kontaminované jídlo či pít vodu znečištěnou bakteriemi, může se u vás vyskytnout infekční průjem. Své by o tom mohli vyprávět turisté, kteří navštívili třeba Egypt, ale nakazit se lze i v tuzemsku. Stačí zanedbat hygienu, jíst neumytýma rukama a problém je na světě. Neinfekční průjem bývá způsobený stresem nebo jako reakce na určité potraviny, které člověk nesnáší.

Jak infekčnímu průjmu předcházet

Při cestě automobilem k moři je vhodné si vzít s sebou jídlo, které se rychle nekazí. Určitě to tedy nebude majonézová pomazánka, jež v teple rychle podléhá zkáze. Při stravování na dovolené byste si měli dávat dobrý pozor na to, aby bylo jídlo dobře tepelně upraveno – tedy uvařeno či propečeno. Průjem ve formě salmonelózy lze chytnout třeba i ze špatně grilovaného kuřete, kdy je ještě u kosti syrové. Nevhodné je také konzumovat syrovou zeleninu omytou v místní vodě. Domorodcům to nic neudělá, ale turisté si často odnášejí nepříjemné zažívací problémy. Platí to i pro konzumaci zmrzliny.

Vodu z kohoutku je lépe v zahraničí nepít. Foto: Pixabay

Vodu na pití je nutné používat zásadně balenou. Nikdy nevíte, jestli z kohoutku teče pitná, pokud se nacházíte v zahraničí. Ideální je si před každým jídlem omýt ruce. Pokud to není možné, protože se právě nacházíte na vrcholku hory, pak použijte alespoň antibakteriální gel na ruce nebo ubrousky.

Důležité je průjem co nejrychleji zastavit

Protože při průjmu hrozí dehydratace organismu, je třeba ho rychle zastavit. Ve vaší cestovatelské lékárničce by tedy rozhodně neměly chybět léky na bázi živočišného uhlí, Smecta nebo i Imodium Rapid. U infekčního průjmu pomůže i Endiaron, který však nesmí užívat děti s hmotností nižší než 40 kilogramů, protože by jim mohl poškodit játra. Jako podpůrný prostředek při průjmu pomáhá i řepíkový čaj, který je určený pro dospělé a děti od 12 let.

Zdroj info: benu.cz, wikipedie.cz

Toaleta. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.