Probiotika jsou pro střeva zdravá, nenahradí zdravou stravu

Kimchi

Probiotika bývají často popisována jako naprostý zázrak. Mohou pomoci vylepšit váš zdravotní stav, fungují pro lepší imunitu a pomohou při hubnutí i od akné. To ale není zadarmo. Je potřeba je podpořit správně zvolenou stravou. Jedině tak mohou být opravdu prospěšná. Zejména pokud užíváte probiotika ve formě doplňků stravy, je třeba na toto myslet. Tyto doplňky nejsou levné, což je důvod, proč je důležité o nich vědět co nejvíce.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou vlastně prospěšné bakterie, které se nachází ve střevech. Jejich hlavním úkolem je pomoci s trávením a bojovat s nebezpečnými patogeny, které by mohly způsobit zánět. Probiotika aktivují imunitní systém a pomáhají před mnohými onemocněními. Mohou tak snížit počet nachlazení, kterými za rok projdeme. I když se na to dnes už zapomíná, spousta probiotik je obsaženo v některých potravinách. Pro spoustu lidí je ale pohodlnější vzít si je ve formě doplňků stravy.

Jogurt

Foto: Pixabay

Ve kterých potravinách jsou probiotika obsažena?

Spíš než sáhnout po probiotických doplňcích stravy je lepší je užívat z potravin. Dobrým zdrojem je kysané zelí, kvašáky, kimchi, kvašená zelenina, miso, bio jablka, jablečný ocet, olivy či fermentovaná sója. Pravidelně jezte bílé jogurty (zejména řeckého typu), ale také kefír či kysané mléčné výrobky. Užíváte-li probiotika ve formě doplňků stravy, měli byste měnit jejich typ ideálně každé tři měsíce.

Které potraviny střevům neprospívají?

Když mluvíme o vhodných potravinách pro střeva, je dobré zmínit i ty, které střevům škodí. Do této skupiny řadíme cukr, bílou mouku, rafinované sacharidy, alkohol či umělá sladidla. Důvodem je to, že probiotika doplňují dobré bakterie ve střevech, zatímco nevhodné potraviny jejich množství snižují. Takže je to začarovaný kruh. A v případě koupě probiotických doplňků též ztráta peněz.

Zdroje info:

https://www.cnbc.com/2024/01/10/are-probiotic-supplements-worth-the-money-gut-health-expert-weighs-in.html

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Probiotics-HealthProfessional/

Foto: Freeimages