Příznaky celiakie: Bolest hlavy, puchýřky na pokožce i trávicí potíže

Mít doma někoho, kdo trpí nesnášenlivostí lepků, znamená to přizpůsobit jídelníček výběrem bezlepkových potravin. Není to právě nejlevnější dieta, což vám potvrdí každý, kdo tímto autoimunitním onemocněním trpí. Jak se projevuje?

Snížení schopnosti vstřebávat živiny

Jestliže organismus nedokáže trávit lepek, což se projeví zánětlivým postižením sliznice tenkého střeva, jedná se o celiakii. Neléčená intolerance lepku může vést až ke ztrátě klků a mikroklků, jež zvětšují povrch tenkého střeva. Tím pak dochází ke snížení schopnosti vstřebávat potřebné živiny. Výsledkem může být i hubnutí a celkové neprospívání. Celiakií trpí děti i dospělí a čím dříve se na ni přijde, tím lépe.

Příznaky nesnášenlivosti lepku

Lepek se nachází v zrnech obilovin – v pšenici, ječmeni, ovsu a ječmeni. Lepek je důležitý především při pečení, když dodává těstu pružnost a jednotlivé jeho části pojí dohromady. Člověk, který trpí celiakií, nedokáže lepek trávit, což se u dětí projevuje bolestí břicha, zvracením, nadýmání i bolestí hlavy. Průjem se často střídá se zácpou. Děti působí podvyživeně, jsou menší a hubenější. Celiakie se projevuje i na pokožce svědivými puchýřky. Dítě může mít problémy se soustředěním, je apatické, nervózní a nemá chuť k jídlu, protože mu jídlo způsobuje tyto problémy.

Bezlepkový amarant. Foto: Pixabay

Jak se celiakie diagnostikuje

K potvrzení diagnózy se odebírá krev na test specifických látek. Je proto důležité, pokud si rodiče všimnou, že dítě neprospívá a má trávicí potíže, navštívit dětského lékaře a poradit se o dalším postupu. Jestliže je celiakie potvrzena, znamená to celoživotní vyloučení lepku z jídelníčku. Naštěstí je v současné době už běžně v obchodech k dostání bezlepkové pečivo. Nepatří ale k nejlevnějším, takže mnohé rodiny si raději pořizují domácí pekárnu a pečivo si pečou sami, protože to vyjde levněji. Přirozeně bezlepkové jsou pohanková, kukuřičná mouka, amarant, zelenina, ovoce, ryby, maso, vejce, brambory, mléko a výrobky z něho. Ve specializovaných obchodech se zdravou výživou je možné koupit i bezlepkové těstoviny, sušenky nebo müsli.

Zdroj info: wikipedie.cz

Pohanka je přirozeně bezlepková. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.