Rakovina hrtanu

Pozor na rakovinu hrtanu

Riziko rakoviny děsí asi nejednoho člověka. V dnešní době plné velkého množství všemožných faktorů, které na nás negativně působí, je to určitě obava, kterou nelze podcenit. O to více musíme sledovat naše tělo a při sebemenším podezření zajít pro jistotu k lékaři. Ti přeci říkají, že čím dříve se na onemocnění přijde, tím lépe pro pacienta. Rakovina hrtanu je u nás vcelku rozšířená. Pojďme si něco povědět o tomto druhu rakoviny.

Příčiny onemocnění

Vznik rakoviny hrtanu je spojovaný především s kouřením cigaret, popřípadě jiných tabákových výrobků, a pitím alkoholu. Muži, kteří toto onemocnění mají, jsou z 95 % kuřáci, kteří vykouří alespoň 20 cigaret denně. Tuto příčinu tak nelze pominout. Svou roli může sehrát ale i alkohol, při jehož konzumaci se může onemocnění objevit. Přesněji řečeno při nadměrné konzumaci alkoholu. Samozřejmě, že geny také dělají své. Vaše DNA může mít vadu, kterou imunita včas neodhalí a umožní tak počátek rakoviny hrtanu. Z vadné buňky pak vzniká nádor.

Diagnostika

Pokud tedy máte potíže s polykáním, které si neumíte jinak vysvětlit a objevují se již delší dobu, neváhejte a navštivte lékaře. Pravděpodobně vás pošle na oddělení ORL, kde vás vyšetří. Lékař bude zjišťovat právě ony faktory, které jsme probrali. Tedy jestli jste kuřák, jestli pijete alkohol nebo zda měl u vás někdo v rodině podobné onemocnění. Vyšetření rakoviny hrtanu navíc bude nejspíše obsahovat prohmatání krku a kontrolu lymfatických uzlin. Může také nařídit biopsii tkáně, kdy vám odebere vzorek a zanalyzuje ho. Budete lokálně nebo úplně anestezováni. Onemocnění lze také poznat podle odběrů krve nebo moči.

Léčba karcinomu hrtanu

Pokud se u vás opravdu potvrdí toto onemocnění, musí být léčba radikální a rychlá. Vyžaduje to druh nádoru u této nemoci – tedy zhoubný neboli maligní nádor. Čeká vás tedy chirurgický zákrok, který probíhá v celkové anestezii nebo ozařování. Možná je také kombinovaná varianta. Záleží to na typu nádoru. Často se lékaři snaží odstranit celý nádor i s lemem. Pokud se bude jednat o prvotní stádium, můžete léčit nádor i chordektomií. Odstraňuje se pouze postižená část hrtanu v oblasti hlasivek. V pokročilých fázích je již nutné úplná resekce hrtanu, s tím, že by měly být zachovány jeho funkce – tedy hlas a dýchání.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *