dress-4396275_640

Porostou ještě? Žádná žena nechce mít prsa po tatínkovi

Je to otázka, která tady bude věčně. Porostou mi ještě? Problém velikosti ňader trápí nejednu dívku a ženu. Některá je má velká a bolí ji z nich v zádech, druhá si stěžuje, že snad zdědila prsa po tatínkovi. Pojďme se podívat, jak to s růstem prsou je a jestli pomohou zázračné mastičky.

Ňadra v pubertě a těhotenství

Prvním projevem působení estrogenů v těle je růst prsou u dívek, a to ve věku mezi osmi až třinácti lety. Vše začíná stádiem prsního poupěte a postupně růst prochází jednotlivými fázemi až do zralého stádia. Jedná se tedy o hormonálně podmíněnou záležitost, závislou na produkci estrogenu a progesteronu v pubertě. Růst je většinou asymetrický a to, co nakonec naroste, je dáno geneticky.

Mít hrudník jako žehlící prkno není zajisté snem žádné ženy. Která by se nerada dmula pýchou nad plným výstřihem hodného obdivu mužského pohledu a závisti ostatních zástupkyň něžného pohlaví. Jenže příroda neobdarovává každou stejně a některé se musejí spokojit s malými ňadry. Dobrou zprávou alespoň pro některé je to, že v těhotenství zaznamenají prsa výrazné změny ve velikosti, a to tím pozitivním směrem. Bohužel smutnou skutečností je, že určitému procentu žen se v mateřství vlivem kojení ňadra zmenší, ale nebývá to pravidlem.

Mastičky a pilulky ke spokojenosti nestačí

Touhu po dokonalém poprsí se snaží naplnit někteří výrobci nejrůznějších mastiček nebo pilulek na podporu růstu prsou. Obvykle jsou to však jen vyhozené peníze bez většího dlouhotrvajícího efektu. Ženská ňadra se skládají z tukové tkáně, vaziva a žlázového systému. I malá prsa mohou plnit svoji hlavní funkci, kterou je kojení. Vzhledem k přítomnosti tuku je zřejmé, že když se zvýší ženina hmotnost směrem vzhůru, projeví se to také na velikosti prsou. A naopak, když zhubne, zmenší si její ňadra. Někdy ke zvětšení prsou přispěje užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální změny, které souvisejí s menstruačním cyklem. Prsa totiž reagují na změny hladiny estrogenu a progesteronu.

Cvičení v posilovně: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zacvičte si

Na tvar ňader může mít pozitivní vliv posilovací cvičení prsních svalů, které prsy zpevní. Vhodné je zvláště posilování spodní části trapézového svalu. Ideální pro tvarování prsou jsou dámské kliky nebo cvičení s malými činkami v leže na zádech. V posilovně lze vyzkoušet bench press s lehkou vahou. Jestliže vaše nespokojenost s velikostí prsou zasahuje i do vaší psychiky, pak je tu ještě plastická chirurgie, jež umí zvednou ženám sebevědomí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *