Test Covid

Plošné testování je zatím zdánlivá utopie

Už brzy bychom mohli všichni vyrazit ke svému praktickému lékaři, aby nás testoval na přítomnost koronaviru v našem těle. Covidové testy jsou zatím jakousi teorií ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Jde fakticky o jeho přání, jež ale nemá nijak výrazné obrysy. Aktuální testování je nedostatečné a stát je často odborníky kritizován za to, že se testuje velmi málo.

Šéf sdružení lékařů o tom vůbec nevěděl

Na tiskové konferenci s plošným testování přišel ministra zdravotnictví, a to minulý čtvrtek. Šéf sdružení praktických lékařů Petr Šonka byl velmi překvapen. O ničem totiž nevěděl. Zatím ani není jasné, jak by ono plošné testování mělo probíhat. K jednání mezi praktickými lékaři, VZP a ministrem má dojít v pondělí.  

Opravdu ambiciózní projekt

Sám Šonka hovoří o plošném testování jako o velké logistickém oříšku. Vůbec netuší, jestli by se to dalo zvládnout. Stejně tak mluví i národní koordinátor testování Marián Hajdúch. Tak jako tak by se mělo testovat prostřednictvím antigenních testů. ty není nutné řešit v laboratořích a výsledky jsou poměrně rychlé. D několika minut je většinou jasno.

Covid test

Test na Covid-19: Zdroj obrázku Pixabay.com

Infikovaní bez příznaků se zpravidla neodhalí

Zmiňované testy jsou určené hlavně pro jedince mající příznaky onemocnění Covid-19. Bezpříznakové lidi většinou testy odhalit nedokážou. Optimální jsou tedy tehdy, když je testován člověk trpící kašlem a zvýšenou teplotou. Podle ministra zdravotnictvím by se s testováním mohlo začít už za dva týdny. Otestovat by se mělo přibližně 6 milionů osob. Otázkou také zůstává, jak se budou lidi zvát, aby se vzájemně nenakazili. Diskutovat by se mělo především o tom, zdali budou plošné testy skutečně přínosné.

Testuje se málo

Mnozí odborníci hovoří o tom, že se testuje málo. Pozitivní je aktuálně každý třetí člověk, jenž projde testováním. V Evropě jsme v tomto ohledu nejhorší. Až 80 % lidí má průběh nemoci zcela bezpříznakový. Nedostatek testování odmítá Hajdúch, který vidí potíž spíše v trasování nakažených. Aktuální testovací kapacita činí 30 000 testů za den. O naplnění této kapacity ale určitě hovořit nelze. Aktuálně se testuje maximálně 24 000 lidí za zmiňovanou dobu. Řad primárních kontaktů se na testy vůbec nedostane.

Test na Covid-19: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *