Plíseň nehtů

Plíseň nehtů: Velmi nepříjemný společník

Jednou z velmi nepříjemných záležitostí, za kterou se člověk stydí, je bezesporu plíseň nehtů. Ta je patrná nejčastěji prvně na palci nohy a následně se rozšiřuje na celé chodidlo, respektive na oblast prstů. Bohužel se nejedná o nijak ojedinělou záležitost, ale v komplexním měřítku postihuje celkem zhruba 10 % celé populace. Samotná nehtová plíseň na nohou má své přesné příčiny a průběh. Léčit ji lze hned několika způsoby. My se na všechny zmiňované aspekty zaměříme mnohem podrobněji.

Výskyt plísně nohou

Absolutně nejčastěji najdeme plíseň přímo na prstech nohou, a to u nehtů. Jde prakticky o houbu typu kvasinek, která se postupně začíná šířit po celé noze. Jednou z hlavních příčin jejího výskytu je samozřejmě přespřílišná vlhkost v oblasti chodidla, za kterou mohou nejčastěji uzavřené boty a fakt, že nohy zkrátka nemohou dýchat. Teplo v kombinaci s potem, který zajišťuje potřebnou vlhkost, dokážou doslova v negativním slova smyslu divy. Hojně se plíseň na nohou vyskytuje u diabetiků, kteří třeba nemají tolik pohybu. Uvádí se až třetina postižených.

Účinná obrana

Hlavní zbraní proti plísni jsou bezesporu větrané boty, které budou dokonale vzdušné a zamezí vytváření vlhkého prostředí. Vyplatí se také nakoupit kvalitní bavlněné ponožky, jež jsou schopny také dokonale větrat. Po návratu z procházky se také vyplatí dát si nohy do roztoku s octovou vodu, popřípadě hypermanganem. Určitě si nepůjčujte cizí boty, v nichž mohou spóry přežívat a vy se nakazíte velmi jednoduše. U plísní na rukou mohou tkvět příčiny i v pravidelném nalepování umělých nehtů.

S léčbou nijak neotálejte!

Plíseň poznáme podle odlepování nehtu, nažloutlé barvy nehtu anebo také podle charakteristického drolení kůže či nehtu. Pokud zjistíte, že jí trpíte, rozhodně navštivte lékaře a poraďte se o dalším postupu. Ten většinou doporučí roztoky anebo přímo medikamenty schopné zamezit jejímu dalšímu šíření. Na babské rady se v tomto případě nespoléhejte.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *