Pečicí papír nejenom na pečení. Poradí si i s vodním kamenem

Pečící papír

Vodní kámen se nachází všude tam, kde má přístup voda. Může jít o neškodné kapičky vodního kamene na sklenicích, které jsme nevyleštili, ale také o nebezpečný vodní kámen usazující se ve vnitřních částech vašeho spotřebiče. Na jeho odstraňování může vyzkoušet komerční přípravky, které ale nemusí být bezpečné pro vaše děti ani pro životní prostředí. Naštěstí máte k dispozici pár řešení, která se použít dají a nejsou tak nebezpečná. Například pečicí papír.

Domácí prostředky na vodní kámen

Není člověka, který nezná nejjednodušší (a možná také nejlevnější metodu), jak se zbavit vodního kamene. Ocet. Klasický kuchyňský ocet naředěný s vodou může udělat opravdové zázraky. Bohužel také nepříjemně zapáchá a používáte-li jej příliš často, může dojít k poškození spotřebičů, které čistíte. Dalším skvělým pomocníkem je jedlá soda, která pozbývá nepříjemného zápachu a může nabídnout stejnou účinnost. Její aplikace ale může být na některých místech problematická.

Koupelna
Foto: Unsplash

Pečicí papír na vodní kámen

Kromě již zmíněných možností existuje ještě jedna, o které jste možná ještě neslyšeli. A tou je pečicí papír. Ten sice nemůžete použít na čištění vnitřních částí spotřebičů, jako je například pračka. Očistíte s ním všechna vnější místa, na kterých se mohou nacházet zaschnuté kapičky vody – se stopami vodního kamene. Čili sklenice, vodovodní kohoutky, skleněné či plastové části sprchového koutu apod. Stačí pokrčit pečicí papír do kuličky a drhnout postižená místa.

Pečicí papír funguje

Pravdou je, že tento trik skutečně funguje. A je to ze stejného důvodu, proč se nám na pečicí papír nelepí pečivo, které na něm pečeme. Vosk na jeho povrchu. Pokud jím leštíte povrchy, tento vosk se uvolňuje na čištěné plochy a dále odpuzuje otisky prstů a stopy vody. Navíc je tento papír odolný vůči vlhkosti. Před samotným drhnutím pečicím papírem je třeba čištěné prostory zbavit mýdla a jiných mastných nánosů. Pečicí papír funguje tak, že leští a současně chrání povrchy před příštím usazením vodního kamene. Tím se liší od ostatních „domácích“ metod.

Zdroje info:

https://honey.nine.com.au/living/cleaning-hacks-shower-glass-tap-limescale-water-stains-baking-paper-tiktok/6dcb8948-3c32-4767-8097-03d55fd36c06

https://www.idealhome.co.uk/house-manual/cleaning/baking-paper-shower-cleaning-hack

Foto: Unsplash