Pásový opar může způsobit i stres. Jaké jsou příznaky a jak se léčí?

Alergie

Pásový opar patří k onemocnění, se kterým se v průběhu života může setkat mnoho z nás. Udává se, že se s ním již mohlo potýkat i kolem 30 % jedinců. Rozhodně se nejedná o nic příjemného. Lze ho ovšem poměrně dobře léčit. Je však třeba si dávat pozor na řadu věcí. Co to vlastně pásový opar je, jaké má příznaky a jak je možné ho léčit?

Pásový opar může vznikat z mnoha důvodů. Lékaři ovšem předpokládají, že na jeho vznik má velmi významný vliv oslabený organismus. V případě, kdy dojde k jeho oslabení, které může způsobit například i nadměrný stres, může docházet k vyššímu riziku vzniku pásového oparu. Ten již dávno není záležitostí jen určité věkové kategorie. Pásový opar se tak může vyskytnout prakticky v jakémkoliv věku a výjimkou nejsou ani děti.

AknéFoto: Pixabay

Projevy pásového oparu

Pásový opar může být velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Projevuje se vyrážkou, především v podobě pruhů, a může se vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Nejčastěji se však vyskytuje v oblasti:

  • trupu
  • pasu
  • obličeje
  • stehen

Vyrážka má většinou podobu puchýřků, které obsahují tekutinu. Postupně dochází ke vzniku strupů, které mohou zanechávat bledé jizvy. Tato vyrážka se vyznačuje i svědivostí a bolestivostí. Ještě před jejím projevem se u nemocné osoby mohou objevit teploty, únava či bolest určité části těla.  Mezi prvními příznaky a rozvojem vyrážky může uplynout několik dnů až týdnů. Průběh se samozřejmě liší jedinec od jedince.

Některé skupiny jsou přeci jen náchylnější k rozvoji onemocnění

I když se pásový opar může objevit prakticky v jakémkoliv věku, stále existují skupiny jedinců, kteří jsou k jeho vzniku náchylnější. Jednat se může například o osoby nad 50 let či o jedince, kteří prodělali onemocnění planými neštovicemi. Vzniká ovšem bez jakéhokoliv varování.

AnafylaxeFoto: Pixabay

Léčba spočívá v omezení stresu, fyzické aktivity i v užívání vhodných léků

Léčba spočívá především v klidovém režimu, což znamená nejen omezení fyzické aktivity, ale především ve vyvarování se stresu. Na zmírnění projevů jsou lékaři předepisovány nejrůznější léky, a to především antivirotika. Dále je samozřejmě možné na doporučení užívat různé preparáty na omezení svědění či snížení bolesti. Vhodné se mohou stát rovněž i ledové obklady, které mohou příznaky rovněž zmírnit. Vymizení pásového oparu může trvat poměrně dlouhou dobu, a to i několik týdnů.

Prevence může zamezit vzniku pásového oparu

Jak již bylo zmíněno, za vznik pásového oparu je v mnoha případech zodpovědná oslabená imunita. K té dochází například pří nedostatečném spánku, neustálém vystavení stresovým situacím a podobně. Vliv na imunitní systém může mít samozřejmě i nevhodný jídelníček. Vhodné je proto udržovat zdraví životní styl, dostatečně odpočívat, a především se vyvarovat stresu. V České republice je dokonce dostupné i očkování, vhodné pro osoby nad 50 let věku.

 

 

 

Zdroj info: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/pasovy-opar-jako-dusledek-stresu-a-oslabene-imunity-40381137

Zdroj info: https://region.rozhlas.cz/pasovy-opar-je-zakerny-utoci-pri-oslabene-imunite-a-bez-lekare-ho-neporazite-7248068

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.