Odškodnění za prodělání covidu u pedagogů: To už může o odškodné žádat opravdu každý

Odškodnění covid

Pandemie covidu už je naštěstí pryč, nicméně stále se o této nemoci hovoří. Vždyť variantou omikron a jinými novými druhy covidu onemocní dost lidí. Hodně se toho také namluvilo o kompenzacích týkajících se tohoto onemocnění. Zapomenout nelze ani na odškodnění, jež mohou někteří lidé získat. Stalo se tak především u zdravotníků. Více než 9 000 z nich dostalo odškodnění. Podotknout lze, že zasloužené. Podobné finanční prostředky mohou dostat také učitelé. Tady už ale o nějakých velkých zásluhách mluvit moc nemůžeme.

Učitel může získat až 50 000 korun

Statistiky hovoří vcelku jasně. V roce 2020 se nakazilo touto nemocí přes 26 000 pedagogů a dalších pracovníků ve školství. Přesto je třeba také konstatovat, že vzdělávací instituce byly v průběhu školního roku více zavřené než otevřené. Pravda je taková, že informací o covidu nebylo moc, chybělo očkování a také v souvislosti s ním umíralo hodně lidí. Učitelé zpočátku byli jedni z prvních na ráně, nicméně se zdravotníky se to nedá srovnávat a nějaké odškodné je přinejmenším diskutabilní. Někteří přesto dostali více než 50 000 korun.

Copak zaměstnanec má na něco takového nárok?

Těžko, v soukromé sféře to funguje jinak. Nikdo se s nikám nebaví. V roce 2022 byla do konce října nahlášena tato nemoc jako choroba z povolání u 33 pracovníků ve školství. Ve zdravotnictví dostalo odškodnění do tohoto data 4142 osob. Jinak v roce 2021 dostalo odškodné 12 učitelů a 2 kuchařky.

Učitelé si o odškodné neříkají

Buď o něčem takovém neví, nebo v sobě mají dostatek morálních kvalit, aby tak nečinili. Nejspíše jde o druhou variantu. Vždyť to by mohl o odškodné žádat snad už úplně každý. Rizikových povolání je spousta. Počítat je ale třeba s tím, že o peníze lze žádat až 3 roky zpětně. Čísla tak jistě nejsou konečná.

Zdroje info: https://eduzin.cz/wp/2021/12/08/covid-jako-nemoc-z-povolani-ucitele-mohou-zadat-o-odskodneni/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-za-prodelani-covidu-50-tisic-korun-o-odskodneni-zada-jen-hrstka-ucitelu-218285?  

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.