Nejčastější úraz na snowboardu je logický

Snowboard

Zimní sezona je v plném proudu a na svahu se setkáme se spoustou lyžařů i snowboardistů. Právě druhá jmenovaná skupina je mnohdy lyžaři ne zrovna oblíbená. Ti si mnohdy mylně myslí, že všichni snowboardisté nahrnují na určitá místa sníh a ničí stopy u vleků. Snowboardisté jsou také mnohem náchylnější z hlediska různých úrazů. Stačí chvilka a nepříjemnost je na světě.

Nejohroženější je zápěstí

Přesně tak, oblast zápěstí je nejvíce náchylná k různým nepříjemným úrazům. Jedná se především o zlomeniny malých kůstek, jichž je v zápěstí spousta. Hodně ohrožená je například taková člunková kost a mnohé jiné. Důležité je poznat charakter zranění. Nejprve je třeba se na ruku pořádně podívat a diagnostikovat případné nesrovnalosti. Když nelze nic vidět, je jasné, že ruka nemusí být nutně zlomená. Diagnózu ale přesně stanoví pouze rentgen.

ZápěstíFoto: Pixabay

Proč zrovna zápěstí?

Důvody jsou vcelku jasné. V momentu, kdy člověk padá dozadu, pod sebe dává ruce, aby zmírnil následky. To se ale většinou naopak nestává. Spíše dojde k tomu, že si přicvakne právě zápěstí. Následky jsou pak mnohem horší. Jde ale bohužel o vcelku přirozený úkaz.

Instruktor učí padat, ale…

Instruktor učí své žáky padat a upozorňuje je na to, že pod sebe nemohou dávat ruce. Přesto se tak kvůli přirozenému reflexu stává. Z hlediska rizika případné zlomeniny ruky je snowboarding více nebezpečný. S tím je zapotřebí se smířit. Přesto se ale jedná o skvělou zábavu a sport, kdy se s nějakými těmi riziky a potenciálními nepříjemnostmi počítat. Kdo nic nedělá, zkrátka nic nezkazí a nic se mu nestane.

 Zdroje info: denik.cz, mojezdravi.cz  

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.