Kolaps

Nejčastější příčiny kolapsů a omdlení

Čas od času se můžete setkat s pocity, které běžně nezažíváte. Je vám špatně a cítíte se celkově velmi vyčerpáni. Nevolnost pak může přerůst až v problém omdlení a krátkodobého bezvědomí. Buďte si jisti, že se to neděje jen tak. Tělo tím reaguje na špatný stav či podmínky a snaží se vás varovat. Jaké jsou tedy nejčastější případy takového kolapsu?

Léky či dehydratace

Důvodem může být například dehydratace. Pokud přes den kvůli shonu málo pijete a vzduch je ohřátý vyššími teplotami, může se vám nějaké to omdlení přihodit. U některých jedinců je totiž snadnější do takového stavu se dostat. Důležité je rychle pomoci postiženému (nohy nahoru, zaklonit hlavu a snažit se jej probrat). Po těchto aktivitách je dobré zeptat se na jeho stav vypitých tekutina, a pokud opravdu zjistíme, že za vším stojí dehydratace, podáváme tekutiny a popřípadě i chladíme tělo. Dalším důvodem mohou být léky. Zejména léky proti úzkostem či bolestem můžou způsobovat nevolnosti. Slabší jedinci pak opět snadno omdlí. Je důležité se v příbalovém letáku s těmito možnostmi seznámit a správně na ně reagovat.

Rychlý pohyb

Nadpisem nemyslíme rychlé sprinty nebo něco takového. Jedná se o situace, kdy například rychle změníme polohu těla. Typickým příkladem je to, když se hbitě zvedneme z postele. Na to je potřeba dávat pozor. Zejména jedinci s problémy s krevním tlakem. Dojde totiž ke krátkodobému poklesu tlaku – takzvané ortostatické hypotenzi. Může se u vás objevit slabost a černé skvrny před očima. Problém se násobí, pokud je například velké horko nebo jsme pod účinky některých léků, které mohou způsobovat slabosti.

Hladovění

Mnoho lidí v této době například vynechává obědy nebo jinak omezuje svůj příjem potravy a živin. To je však špatně. I mdloby, omdlení a kolaps může být spojen s redukováním vaší stravy. Pokud totiž někdo hladoví (z jakýchkoli důvodů) může počítat se závratěmi. Způsobuje ji hypoglykemie – tedy nedostatek cukrů v krvi. Při této slabosti pociťujeme pocení, velký hlad a třes.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *