Nakažení ostatních po očkování nehrozí: Důvodů je hned několik

Vakcína Covid-19

Očkování je v současné kovidové době jakousi vstupenkou ke svobodě pohybu. Spousta lidí o něm hovoří, vlády různých zemí se snaží zajistit maximální proočkovanost obyvatel. Zatím se to vcelku daří. V souvislosti s očkováním se často setkáváme s tvrzením, že po očkování člověk může nakazit ostatní. Opak je přitom pravdou. Podívejme se tedy mnohem podrobněji na to, jak se vlastně věci ve skutečnosti mají.

Absence živého viru

Logicky bychom se mohli domnívat, že naše tělo po vakcinaci může uvolňovat virus do okolí. šlo by tak potenciálně někoho nakazit. Reálně je ale situace odlišná. Vincent Venditto, PhD, odborný asistent farmaceutických věd na Farmaceutické fakultě University v Kentucky, který pracoval na vývoji vakcín shrnuje situaci vcelku jednoznačně. Konkrétně říká: „Je možné, že po očkování dojde k vylučování viru, ale to, co je zapotřebí, je oslabený virus, který bude použit jako základ pro vakcíny. To není základ ani věda za žádnou z vakcín, které v současné době používáme pro COVID-19 “.

U ostatních vakcín je to teoreticky možné

Fungují totiž jinak než ty na COVID-19. Mohou obsahovat oslabenou verzi zárodku nemoci. Virus se nechává v těle replikovat a ve finále stimuluje imunitní odpověď. I tak se ale člověk může oslabeného viru zbavit jen teoreticky a infikace ostatních chorobou je velmi nepravděpodobná. Jen pro orientaci, tento typ očkování se využívá třeba u:

  • MMR (spalničky, příušnice a zarděnky),
  • planých neštovic
  • pásového oparu
  • rotaviru,
  • chřipky,
  • tyfu.

Co se týká chřipky, vědci v minulosti zjistili, že mohlo dojít k přenosu nemoci, nicméně nikdy neměla závažný průběh.

Vakcína Covid-19

Očkování proti Covid-19: Náhledové foto Pixabay

Žádná z vakcín na COVID-19 neobsahuje živý virus

Tuto skutečnost je třeba si uvědomit a nešířit paniku. Riziko jakéhokoli vylučování je tedy fakticky nulové.

Mohou vakcíny COVID-19 způsobit vylučování?

I když existuje extrémně nízké riziko virového vylučování z některých vakcín, které poškozují ostatní, neexistuje absolutně žádné nebezpečí, pokud jde o vakcíny COVID-19. To proto, že žádná z vakcín COVID-19 používaných kdekoli na světě neobsahuje živý virus. Vakcíny mRNA nepřenesou do těla vůbec žádný virus.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/what-is-vaccine-shedding-covid

Vakcína na Covid-19: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.