Mozková mlha

Mozková mlha: co má toto onemocnění společného s Covid-19

Pacienti, kteří pociťovali dlouhodobě příznaky koronaviru, zdaleka nejsou ze všeho venku. Toto virové onemocnění totiž může mít následky na již uzdravených pacientech, například právě mozkovou mlhu. Ta se projevuje otupělostí a malátností. Lidé, kteří mají mozkovou mlhu, se těžko soustředí a složitě se učí nové věci. Mají špatnou paměť, pomalé reakce. Mozková mlha se může projevovat bolestí v zátylku a také krátkodobými výpadky paměti.

Posttraumatický syndrom?

Studie provedená organizací UCLA Health uvádí, že mozková mlha a další neurologické problémy (úzkost, bolest hlavy, únava) jsou způsobeny posttraumatickým stresem z onemocnění. Tento stav po uzdravení se z onemocnění není žádnou novinkou – projevil se už u lidí, kteří prodělali SARS a MERS-CoV (obě dvě onemocnění jsou zařazeny mezi respirační symptomy jiných typů koronavirů než je Covid-19). Nejde o trvalé poškození mozku.

Stres

Foto: Pixabay

Traumatizující léčba

Pacienti, kteří se museli léčit s těžkým průběhem onemocnění, museli podstoupit poměrně traumatizující léčbu ve formě invazivních opatření (intubace nebo ventilace). Ve spojení s halucinacemi provázejícími tyto zákroky si člověk jednoduše tento projev nemoci zapamatuje. Je to léčba náročná na psychiku. A někdy se to projeví právě ve formě posttraumatického syndromu.

Hrozba také pro zdravotníky

Avšak mozková mlha není jen problémem některých pacientů. Projevuje se bohužel také u zdravotníků, kteří s nemocí přichází každý den do kontaktu. Vidí tuto léčbu každý den, uzavřený život v pandemii jim na pozitivním myšlení moc nepřidá. Odříznuti od přátel a rodiny vykonávají opravdu těžké povolání v neustálém strachu. I to může ovlivnit myšlení člověka.

Zdroj: https://www.webconsultas.com/noticias/mente-y-emociones/la-niebla-mental-tras-el-covid-19-se-deberia-al-estres-postraumatico

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *