Nehet

Melanom nehtů může na první pohled vypadat neškodně

Melanom nehtů je typ maligní rakoviny kůže. Často začíná přímo v samotné nehtové matrici a právě tady ho můžeme jako první dobře identifikovat. Obvykle nám nepřipadá nebezpečný. Má podobu svislého pruhu nebo malé skvrny bílé, ale leckdy třeba i černé barvy. Vypadá neškodně, o to rychlejší léčbu však mnohdy vyžaduje.

Melanom nehtů se na počtu celkových diagnóz melanomu podílí přibližně 4 %. Nejde o tak malé číslo, jak by se mohlo zdát. Rakovinu kůže si obvykle spojujeme s mateřskými znaménky, ale méně často se toto onemocnění může vyvinout v nehtu nebo dokonce v oční bulvě. Díky jeho snadné zaměnitelnosti je s ním však spojena poměrně pozdní diagnóza. Mnohdy je už příliš pozdě – k lékaři se běžný pacient obvykle dostane až 3 roky po objevení prvních příznaků.

Plíseň nehtů

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příznaky melanomu nehtů?

Jak jsme již řekli, prvním příznakem je obvykle bílý, hnědý nebo černý svislý proužek na nehtu. Ovšem melanom může také vypadat jako skvrna nebo boule. Později se přidávají i praskliny a celý útvar se zvětšuje. Také někdy krvácí. Nejčastěji ho najdeme na palci a ukazováku a to na ruce i na noze.

Odhalte potíže včas

Všeobecně platí, že každá změna v nehtové ploténce by pro vás měla být varováním. Nejspíše bude ve hře „jen“ bakteriální a plísňová infekce, ale nemusí tomu tak být. A pamatujte si, že rakovina nehtu nebolí.

Co do délky vývoje jde o individuální záležitost. Často nejvíce záleží na faktorech, které nemoc způsobují. Jako rizikové se v zásadě uvádějí tři faktory:

  • prodělané trauma nehtu,
  • UV záření,
  • poruchy imunity.

Riziko rakoviny nehtu se zvyšuje s věkem a podle některých studií může být spjato zejména s většími dávkami UV záření. Mimochodem právě proto je v některých zemích zakázáno nezletilým navštěvovat solária.

Postup léčby záleží zejména na lékaři. Ale nebojte se, leckdy není obávaná amputace potřeba. Stačí jen přijít včas.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *