Manipulátor a nebezpečí pro těhotné: Toxoplasma gondii

kočka

Říká vám něco název toxoplazmóza? Určitě jste jej zaslechli minimálně na hodinách přírodopisu, v případě těhotných žen i od babiček a tetiček, které měly starost, kdykoliv se v blízkosti budoucí maminky zjevila kočka. Co je toxoplazmóza vůbec zač? Opravdu tak ohrožuje těhotné ženy, nebo je zcela neškodná?

O hlodavcích a vědcích

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii. Tento živočich byl poprvé objeven v roce 1908 u africké pamyši hřebenoprsté a samotná toxoplazmóza byla popsána jako nebezpečné onemocnění v roce 1923. Zhruba v 60. letech vědci odhalili, že Toxoplasma je parazitem koček, ale člověk může sloužit jako její mezihostitel.

Dříve se věřilo, že toxoplazmózu chytíme od koček. Skutečnost je ale docela jiná. Člověk se v drtivé většině nakazí z nemyté zeleniny, neboť oocysty (raná vývojová stádia) Toxoplasmy přežívají v půdě, kam se dostanou z kočičího trusu. Přímým kontaktem se svou kočkou si tuto nemoc do těla nezavlečete. Navíc ji možná už máte. Podle vědců trpí toxoplazmózou asi jedna třetina obyvatel ČR.

zeleninaZelenina: foto Pixabay

Nebezpečí v těhotenství

Pokud v sobě žena parazita již nějakou dobu (i nevědomky) má a otěhotní, bát se nemusí. Dokonce ani pokud se nakazí v počáteční fázi těhotenství. Během prvního a třetího trimestru je totiž jen 50% pravděpodobnost, že dojde k přenosu parazita na plod. Dojde-li ovšem k infekci plodu, velmi často to končí potratem. V pozdějších fázích těhotenství se riziko přenosu Toxoplasmy na plod ještě zvyšuje.

těhotenstvíTěhotenství: foto Pixabay

Zajímavá odhalení

V několika nedávných studiích bylo zjištěno také to, že Toxoplasma nás ovlivňuje možná víc, než bychom si přáli. Nejenže dovede měnit vzhled svého hostitele, ale také má vliv na jeho sexuální chování. Například bylo prokázáno, že nedávno nakaženým ženám se častěji rodí synové, zatímco ženám dlouhodobě nakaženým spíše dcery. Výzkumy na tomto poli dále pokačují, snad se tedy brzy dočkáme dalších zajímavých výsledků.

Zdroj: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/vliv-parazita-toxoplazmy-na-lidske-chovani-psychik.pdf

Kočka: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.