Lymfodrenáž: způsob, jak se můžete zbavit celulitidy

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž, kompresivní masáž nebo také lymfatická masáž je název pro jedno a totéž. Je velmi nápomocná v případě celulitidy a při pocitu těžkých nohou. Jejím úkolem je zlepšit cirkulaci lymfy v těle – protlačuje lymfu a pomáhá odblokovat lymfatické uzliny. Provádět ji může pouze kvalifikovaný masér, protože jinak by mohlo dojít k tomu, že masáž způsobí víc škody než užitku. S tímto druhem masáže přišel nejprve dánský fyzioterapeut Emil Vodder.

Jak funguje lymfodrenáž?

Lymfodrenáž zlepšuje oběh lymfy působením tlaku na tkáně. Měkká a propustná tkáň může způsobit stázu, která vede k hromadění toxinů v tukových buňkách a rozvoji celulitidy. Díky lymfatické masáži dochází k odstraňování nahromaděných toxinů. Lymfa se navíc přesouvá do lymfatických uzlin a tím se snižuje otok. Tímto způsobem je možné masírovat nohy, břicho i obličej.

Celulitida
Foto: Pexels

Při jakých stavech je lymfodrenáž prospěšná?

Lymfodrenáž je prospěšná u toho, kdo zažívá některý z následujících stavů:

  • otoky v důsledku poruch lymfatického oběhu (ne vždy jsou vhodné k masáži),
  • celulitida,
  • poúrazové otoky (u zlomenin, podvrtnutí, popálenin aj.),
  • otoky v důsledku nedostatku fyzické aktivity,
  • potřeba posílení imunitního systému,
  • malá elasticita kůže,
  • potřeba zlepšit oběh,
  • potřeba odstraňovat metabolické produkty z tkání.

Skutečně odstraňuje celulitidu?

Jedná se o jednu z nejúčinnějších metod na odstranění celulitidy! Proč? Celulitida je soubor zmnožených a nerovnoměrných tukových buněk. Jejich přítomnost může vést ke zhoršení krevního oběhu. Navíc se v nich mohou hromadit toxiny. Lymfodrenáž odstraňuje toxiny i tekutiny nahromaděné v těle, které přispívají ke vzniku celulitidy. To je důvodem, proč může výrazně redukovat nevzhledné změny pokožky.

Jak se zbavit pocitu těžkých nohou?

Otoky nohou a pocit, že jsou těžké, vzniká v důsledku hromadění tekutin. Abyste se tohoto problému zbavili, může postačit, když z jídelníčku vyřadíte příliš mnoho soli a budete dostatečně fyzicky aktivní. Lymfodrenáž odstraňuje otok nohou a tím i pocit jejich tíhy, podporuje lepší oběh a výživu tkání. Otok nohou ale může vznikat nejenom v důsledku nedostatečného pohybu. V závažnějších případech může jít o selhání oběhu, onemocnění ledvin a nemoci štítné žlázy.

Zdroje info:

https://wylecz.to/skora/drenaz-limfatyczny-co-to-jest/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755111/

Foto: Unsplash