Limetka jako účinný přírodní deodorant bez vedlejších účinků

Limetka

Pokud nemáte po ruce deodorant, ale chcete překrýt zápach potu, můžete vyzkoušet kdeco. Limetka je jednou z metod, kterou byste měli vyzkoušet jako první. I když nemusí fungovat pro každého, pravdou je, že funguje jako deodorant. Navíc nedráždí pokožku a nemá některé vedlejší účinky deodorantů, jako je zarudnutí, podráždění, ale též reprodukční, neurologické, vývojové či imunitní problémy.

Pot nezapáchá

Pot je čirá tekutina, kterou tělo produkuje na povrchu pokožky, aby se ochladilo. Sám o sobě nezapáchá. To, co je zdrojem zápachu, jsou odumřelé bakterie a plísně, které žijí na povrchu pokožky. Pot přispívá k zahubení nebezpečných bakterií, které by v těle mohly způsobit velké škody. Dermicin, látka obsažená v potu, funguje jako ochrana před bakteriemi. Tím nás tedy chrání před různými infekcemi.

Deodorant
Foto: Unsplash

Antiperspiranty a deodoranty mají vedlejší účinky

Nejpohodlnější možností, jak zabránit zápachu je použít antiperspirant nebo deodorant, který si můžete koupit v jakémkoli obchodě. Některé z nich ale mohou ucpat potní kanálky, což vede k tomu, že se bakterie mohou rychleji množit. Komerční přípravky proti tělesnému zápachu mohou obsahovat toxiny a syntetické látky, kterým je lepší se vyhnout. Naštěstí můžete zvolit bezpečnější metody.

Limetka proti zápachu

Limetka je jedním z nejznámějších citrusových plodů. I když ji pravděpodobně používáte do míchaných nápojů (alko i nealko) nebo do různých salátů, využít se dá i jako deodorant. Nemá vedlejší účinky. Použít jej je velmi jednoduché: jednoduše plod rozkrojte a potřete si jím podpaží. Alternativní možnosti je vymačkat limetku a její šťávu použít do podpaží. Nebo si můžete trochu šťávy stříknout do dlaní a nanést do podpaží. Nechte volně zaschnout a vaše podpaží zůstane suché a svěží několik hodin.

Limetka může mít nežádoucí účinky

Znáte ten pocit, když se říznete a kápnete si do toho citrusovou šťávu – štípe to. Proto, kdybyste limetkovou šťávu použili na čerstvě oholené podpaží, mohli byste zažívat podobné pocity. V létě může nastat další problém. Limetky, stejně jako ostatní citrusy, zvyšují riziko spálení sluncem. Je dobré se chránit před přímým slunečním světlem, například delšími rukávy nebo pobytem ve stínu.

Zdroje info:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16045991/

https://honestandwell.com/lime-as-deodorant/

Foto: Unsplash