Lepek

Lepek: Zabiják zdraví, nebo neškodná věc?

Lepek je mnohdy velmi často diskutovaným tématem na mnohých internetových fórech a diskuzích. Většina z nás si myslí, že je všude spousta pšenice, a tak je její množství zapotřebí eliminovat. Daleko od pravdy tito lidé nejsou. V minulosti si naši předkové dopřávali chléb klidně i ve večerních hodinách, a to bez jakýchkoli výčitek. Za sebou ale přes den neměli koláčky, těstoviny a další pokrmy, které jsou lepkem doslova napěchované. I proto se vyplatí být minimálně alespoň v rámci možnosti střídmí. Lepek sice sám o sobě v malém množství nijak neškodí, ale s jeho konzumací se to přehánět nemusí…

Celebrity a sportovci bez lepku

Příkladem lidí, kteří lepek příliš v lásce nemají, jsou některé celebrity. Dělají to hlavně kvůli štíhlé linii. Z konkrétních osobností bychom mohli jmenovat například Victoria Beckhamovou nebo Gwyneth Paltrowovou. Mezi u nás známé celiaky patří i Jana Krausová. Pravda je ale taková, že u ní se jedná o alergii na lepek a ne nějaký rozmar. Naši předkové měli na talířích většinou spousty různých přírodních produktů, mezi které patří kroupy, jáhly a další. Nejednalo se o čistě výrobky z bílé mouky, jako je tomu nyní.

Kvalitní pečivo určitě ano

Pokud nemáte vyloženě intoleranci na lepek, pak se vyplatí nakupovat opravdu kvalitní pečivo. Mimo jiné si jej ale můžete klidně i upéct. Tvrzení, že je lepek jed, je nesmyslné. Pokud si koupíte kvalitní špaldovou nebo žitnou mouku a vykouzlíte nádherný pecen chleba, bude radost jej pak jíst. Je vcelku zbytečné hledat nějaké light potraviny, jelikož nic takového vám ani při držení redukční diety kýžené ovoce prostě a jednoduše přinést nemůže.

Alergie na lepek

Za obtížemi mnohých lidí stojí alergie na lepek. Tu je ale mnohdy velmi složité rozpoznat. Některým lidem trvá její identifikování klidně i několik let. Po konzumaci některých potravin je jim zkrátka zle, a tak hledají možnosti, jež se nabízejí. Jednou z příčin může být právě i alergie na zmiňovaný lepek. I proto se vyplatí dbát důsledně na jídelníček a vyhýbat se tomu, co by nám mohlo uškodit. Lepek to vždy být nemusí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *