obesity-993126_640

Léčba obezity operativním zákrokem je nejúčinnější

V České republiky představuje obezita obecně riziko pro více než 20 procent populace. Je to poměrně vysoké číslo. Přitom nadváha je rizikovým faktorem vzniku civilizačních chorob, jako je cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění. Jak ale zhubnout, když chybí motivace nebo se prostě nedaří?

Co je to obezita?

K hubnutí je zapotřebí nechtít vše shodit naráz, ale zbavovat se kilogramů postupně. Člověk by se neměl nechat otrávit, když je hubnutí pomalé. I malé krůčky jsou cestou k vítězství. Jenže někdy ani sebelepší snaha žádný výsledek nepřináší, a to zejména u vyššího stupně obezity. Ta vychází z body mass indexu (BMI), což je poměr hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky daného jedince v metrech.

U 1. stupně obezity je BMI v rozmezí 30 až 34,9. U 2. stupně obezity v rozmezí 35 až 39,9 a u 3. stupně obezity je větší než 40. Je pravděpodobné, že u lidí morbidně obézních bude shodit přebytečné kilogramy docela problém. Současně platí, že nadváhu nebo obezitu má 90 procent lidí s cukrovkou druhého typu a vysoký krevní tlak má 84 procent diabetiků.

Alkohol a obezita. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se obezita léčí?

K léčbě obezity se používá dietoterapie, a to snížením obsahu tučných jídel a zvýšením vlákniny. Vhodné je také přerušované hladovění a zvýšená pohybová aktivita. Lékař může předepsat farmaka na snížení chuti k jídlu, nebo taková, která zvyšují energetický výdej či ovlivňují vstřebávání tuků ve střevě. Někteří lékaři však jako nejlepší řešení vidí v chirurgické terapii, kdy se operačně provede zmenšení žaludku nebo zkrácení trávicího traktu. Odborně se tato terapie nazývá bariatrická chirurgie. Díky ní je možné dosáhnout dlouhodobého snížení hmotnosti až o 20 procent. Pozitivním na celé věci je zejména to, že u vysokého procenta pacientů dochází k vymizení cukrovky druhého typu.

Gastrický bypass

V současné době patří mezi nejběžnější zákroky bariatrické chirurgie gastrický bypass, během kterého se operačně zmenší žaludek a napojí se na něj klička tenkého střeva. Tuto operaci lze podstoupit ve věku od 18 do 60 let s BMI větším než 40, případně tehdy, je-li větší než 35 a současně pacient trpí přidruženými komplikacemi obezity, jako je cukrovka. Operace je hrazená ze zdravotního pojištění. Ročně se v České republice provede asi na 1 600 bariatrických operací.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *