Lázně Smrdáky: Řekněte sbohem kožním onemocněním přírodní cestou

Procedura

Kožní problémy v dnešní době bohužel nejsou žádnou raritou. Mohou za ně okolní vlivy, genetické předpoklady, psychický stav, různá onemocnění a mnoho dalších faktorů. Léčba bývá zdlouhavá a často i radikální například pomocí kortikoidů. Často tak hledáme i další cesty, ať již jako šetrnější léčbu, nebo jako účinný doplněk léčby. Efektivní cestou jsou pak přírodní zdroje a lázeňská léčba. Tu nabízí slovenské lázně Smrdáky.  

Nedaleko hranic na úpatí Bílých Karpat se nachází slovenské lázně Smrdáky, kterým se ne nadarmo přezdívá „Mrtvé moře Evropy“. Tyto lázně se totiž pyšní minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a nabízejí nejúčinnější lázeňskou péči o pokožku v Evropě. Díky tomu se staly vysoce vyhledávanou destinací pro léčbu kožních onemocnění a souvisejících zánětlivých onemocnění pohybové soustavy.

Nejrozšířenějším kožním onemocněním je akné, které v různé formě postihuje aspoň jednou v životě 85 % lidí. Nejčastěji v období puberty ovšem, ale může se objevovat i v dospělosti. Objevuje se v oblasti obličeje, hrudníku a zad a dokáže být velmi bolestivé, a kromě jizev může zanechat i vážné psychické následky. Léčba bývá lokální vnitřní a velmi účinná je v léčbě sirnatá voda. 

Další velmi rozšířené onemocnění představuje atopický ekzém, který u nás postihuje až 10 % dospělé populace. U dětí je však toto číslo ještě výraznější a počet nemocných se pohybuje mezi 15 a 30 %. Přibližně v 80 % případů se atopický ekzém projeví během prvních 5 let života. Ačkoliv má ekzém tendenci k recidivě a občasnému zhoršování, často také dochází k postupnému zlepšování v dospělosti. Často se atopici „posílali“ k moři, zejména v období dospívání, protože slaná voda a slunce má na toto kožní onemocnění pozitivní vliv. Dostupnější alternativou ale může být lázeňský pobyt ve slovenských Smrádcích, v nichž se lázeňský hotel specializuje i na léčbu dětí, a to již od věku tří let, kdy umožňují pobyt dětí s doprovodem rodiče a nabízí všem krátkodobé i dlouhodobé pobyty s prokazatelným efektem léčby.

Neméně časté kožní onemocnění je lupénka, kterou v České republice cca. 250 tisíc lidí? I zde platí, že děti před touto nemocí nejsou ani zdaleka v bezpečí. Nejčastěji se totiž první příznaky objeví mezi 10. a 30. rokem života. Pravděpodobnost výskytu onemocnění roste, když trpí lupénkou rodiče, a to až na 75 %. Nicméně spouštěcích faktorů je více – infekce, metabolické poruchy, užívání některých léků nebo stres. Vliv může mít i klima a počasí. Ani psoriáze se tedy nedá zcela předejít a mnoho z nás s ní musí bojovat. I zde je velmi účinná balneoterapie, fototerapie, ale i mnoho dalších procedur s použitím sirnaté vody a léčivého bahna. 

Pramen

Foto: Se svolením Ensana Health Spa Hotels

Výjimečnost přírodních zdrojů

Voda ve Smrdácích je mimořádně bohatá na minerály (dokonce více než 3 100 mg/l) – „jen“ sirovodíku obsahuje 600 mg na litr. Zdůvodněním je fakt, že Smrdáky se nachází v oblasti, která byla v prehistorii mořem.  Díky pronikání vody půdou také vzniká léčivé sirné bahno, což je neméně mocný léčivý zdroj využívaný při mnoha procedurách. Zajímavostí je, že Smrdáky jsou jediným místem na světě, kde najdete minerální vodu s tak vysokým obsahem sulfidů. Když se tedy doslechnete, že jsou tyto lázně skutečně unikátní a mistry ve svém oboru, můžete věřit každému slovu. Oba přírodní zdroje mají protizánětlivé hojivé učinky a pozitivní vliv na imunologické změny. Dokážou zklidnit podrážděnou pokožku i zlepšit její pružnost. Nejčastějšími léčenými onemocněními jsou lupénka, ekzém či akné. Ovšem velmi dobré výsledky má i léčba popálenin. Voda bohatá na sirovodík uleví od bolesti, hojí i revitalizuje. 

Procedura

Foto: Se svolením Ensana Health Spa Hotels

Historie lázní i názvu

Pro tamní minerální vodu je typický sirovodíkový zápach, u něhož všichni víme, že není dvakrát příjemný. Název ale vznikl lehce jinak. Asi nebude překvapením, že „smrdáci“ jsou do češtiny nejlépe přeložitelní jako „smraďoši“, jak byli označování v minulosti místní hospodáři. Brzy se ale objevily schopnosti těchto zapáchajících minerálních vod a léčebným účelům se využívají minimálně od roku 1740. V 19. století pak díky Jozefu Vietorisovi vznikl i první lázeňský dům ve městě. Už v letech 1935 až 1938 zažívaly tyto termální lázně nevídaný úspěch. Ve špičce sezóny se tehdy léčilo až 400 hostů denně. O několik let později se uskutečnily vrty minerálního pramene a v roce 1953 se díky nim podařilo dostat k hlubšímu primárnímu pramenu, časem byly objeveny prameny s ještě větším obsahem sirovodíku, a tak ačkoliv město není nijak veliké, jsou rozhodně jedním z lázeňských leaderů na Slovensku. 

Smrdáky

Foto: Se svolením Ensana Health Spa Hotels

Co můžete v lázních očekávat? 

Díky skutečnosti, že jsou Smrdáky i přes svou popularitu malým a venkovským lázeňským rezortem, dá se zde nerušeně věnovat svému zdraví i odpočinku. Správnou odpočinkovou atmosféru návštěvníci pocítí i díky klidnému a krásnému okolí. Minimálně lázeňský park, který byl vybudován po vysušení okolních mokřadů a nachází se v něm hned několik vzácných křovin, rozhodně stojí za návštěvu. 

Ensana nabízí ve svých lázeňských hotelech víkendové, týdenní i dlouhodobé pobyty zaměřené na léčbu kožních problémů a pohybového ústrojí. Na výběr je hned několik výhodných balíčků Derma pobytů.  Díky nabídce si každý najde to, co potřebuje, a může se tak zbavit nepříjemných obtíží. Ensana Health Spa Hotels kladou obrovský důraz na kvalitu komplexní léčebnou péči. Zkušení lékaři a odborníci sestavují léčebné plány a procedury na míru. Kombinují tradiční lázeňské procedury s moderní léčbou. Mezi nejčastější procedury patří určitě koupele a bahenní zábaly, ale i plynové injekce CO2, ošetření speciálními mastmi či vodní, světelná a reflexní léčba pro dospělé i děti. Naše programy mají velmi silný přínos proti problémům kůže a pohybového aparátu. Naše léčba při správné délce pobytu ve Smrdácích udržuje v remisi i dermatologická onemocnění,“ potvrzuje vedoucí lékař v lázeňském hotelu Ensana Smrdáky a dermatovenerolog MUDr. Ján Lidaj. „Až 95 % pacientů odjíždí po léčbě s výrazným zlepšením stavu,“ doplňuje MUDr. Lidaj.

Dopřejte svému zdraví to nejlepší

Celkově lze říci, že lázně Smrdáky jsou ideálním místem pro všechny, kteří chtějí zlepšit své zdraví a vychutnat si regeneraci a odpočinek v příjemném a klidném prostředí. Smrdáky mohou být tou správnou destinací pro ozdravnou rodinnou dovolenou. Jako jedny z mála lázeňských komplexů totiž soustředí léčbu dětí, přizpůsobují jim procedury na míru a svým vybavením vytvářejí pohodové léčebné pobyty.

Zdroje info: spa.cz, ensanahotels.com

Náhledové foto: Se svolením Ensana Health Spa Hotels

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.