Běh

Které hodinky na běhání se vyplatí?

Pokud rádi běháte a běháním také žijete, určitě oceníte rady z tohoto článku. Budeme se totiž věnovat hodinkám na běhání. Jak je správně vybírat? A které hodinky trh vlastně nabízí. Poradíme vám zodpovědět všechny otázky, které vás před nákupem těchto pomůcek mohou napadnout.

Na co hodinky na běhání?

K čemu je to vlastně dobré, ptáte se. Jde o chytré hodinky, které jsou speciálně uzpůsobené ke kontrole vašeho běhání a jsou tedy mnohem schopnější než dřívější „sporttesetery“. Chytré hodinky vám pomohou se třemi základními věcmi. Zaprvé vám pomohou s motivací k vašemu tréninku, dále vám zvýší efektivitu běhání, díky zpětné vazbě, kterou nabízejí. V neposlední řadě vám pomáhají vaše výsledky a grafy zaznamenávat. Pokud se práte kolik taková věc stojí, vězte, že ty nejlevnější hodinky začínají asi na ceně pod 1000 Kč. Profesionální modely se pak mohou vyšplhat i na 20 tisíc korun. Zpravidla jsou dražší ty hodinky, které mají vyšší výdrž baterie, více funkcí a více možností na přizpůsobení fungování hodinek.

Základní hodinky

Základní hodinky se nejvíce podobají již zmíněným sporttesterům z minulosti. Mají tedy hlavně funkce jako jsou:

  • stopky,
  • celkově uražená  vzdálenost,
  • průměrné tempo,
  • intervaly,
  • rychlost.

Ty nejlevnější varianty jsou tak něco jako lepší stopky, ale při cenně něco nad 1000 Kč již najdete hodinky s hrudním pásem, měřičem tepu a podobně. Pokud nejste profesionál, nebojte se a klidně kupte i ty obyčejnější hodinky na běhání. Začátečníka mohou profesionálnější kousky zmásti.

GPS hodinky a profesionálnější kousky

Dále zde máme hodinky s modulem GPS: Ten zaznamenává tedy vaši trasu a rychlost. Nabízí také preciznější vyhodnocování a archivování dat. K takovým hodinkám můžete také přikoupit například senzory pro halový trénink, nebo senzory na footpod, tedy krokoměr. Nejprofesionálnější kousky pak nabízejí komplexnější statistiky. Také si můžete prohlédnout svou trasu na mapách a můžete také přepínat mezi sporty. Běhání tak může vystřídat například plavání nebo jízda na kole. Profesionální hodinky, které stojí od několika tisíc až ke zmíněným dvaceti tisícům pak mají hlavně vyšší výdrž baterie i více funkcí. Mezi nejznámější značky takových hodinek patří Garmin nebo Suunto.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *